به گزارش کلهرنیوز، ترکیب کامل زیان، اهرم بیمه نشده و سبد وام گسترده، در میان عوامل دیگر، منجر به سقوط بانک سیلیکون ولی (SVB) شد. مقایسه وضعیت بانک سیلیکون ولی با سایر فعالان در زمینه مشابه نشان داد که تقریباً ۱۹۰ بانک فعال در ایالات متحده به طور بالقوه در معرض خطر هستند.

در حالی که سقوط بانک سیلیکون ولی یادآور شکنندگی سیستم مالی سنتی بود، تحلیل اخیر اقتصاددانان نشان داد که تعداد زیادی از بانک‌ها در معرض خطر برداشت سپرده‌های بدون بیمه قرار دارند.

بر اساس این تحلیل، حتی اگر تنها نیمی از سپرده‌گذاران بیمه نشده تصمیم به برداشت کنند، تقریباً ۱۹۰ بانک در معرض خطر بالقوه کاهش ارزش سپرده‌گذاران بیمه شده قرار دارند و به طور بالقوه ۳۰۰ میلیارد دلار از سپرده‌های بیمه شده در معرض خطر هستند.

سیاست‌های پولی اعمال شده توسط بانک‌های مرکزی می‌تواند به دارایی‌های بلندمدت مانند اوراق قرضه دولتی و وام مسکن آسیب برساند و زیان‌هایی را برای بانک‌ها ایجاد کند.

این گزارش توضیح می‌دهد، یک بانک در حالی ورشکسته تلقی می‌شود که ارزش بازار دارایی‌های آن – پس از پرداخت به سپرده‌گذاران بیمه نشده – برای بازپرداخت تمام سپرده‌های بیمه‌شده کافی نباشد.

۱۸۶ بانک آمریکا در معرض ورشکستگی قرار دارد!

داده‌های نمودار بالا، دارایی‌ها را بر اساس گزارش‌های درخواست بانکی تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد. بانک‌ها در گوشه سمت راست بالا، در کنار بانک سیلیکون ولی (با دارایی‌ ۲۱۸ میلیارد دلار)، شدیدترین زیان دارایی‌ها و بیشترین درصد سپرده‌های بیمه‌نشده را بر اساس نرخ تعدیل شده بر حسب ارزش بازار دارند.

افزایش اخیر نرخ بهره که ارزش بازار دارایی سیستم بانکی ایالات متحده را به میزان ۲ تریلیون دلار کاهش داد، همراه با سهم بزرگی از سپرده‌های بیمه نشده در برخی بانک‌های ایالات متحده، ثبات بانک‌ها را تهدید می‌کند.

در این بررسی نتیجه‌گیری شد: «کاهش اخیر در ارزش دارایی‌های بانکی به‌طور قابل‌توجهی شکنندگی سیستم بانکی ایالات متحده را نسبت به سپرده‌گذاران بدون بیمه افزایش داده است».

در حالی که دولت فدرال برای محافظت از سپرده‌گذاران بانک سیلیکون ولی و سیگنچر اقدام می‌کند، جو بایدن اطمینان داد که تاثیری بر شهروندان مالیات‌دهنده نخواهد داشت.

با این حال، یکی از کاربران توییتر با کنایه به بایدن گفت: “هر کاری که انجام می‌دهید یا هر چیزی را که لمس می‌کنید، به ضرر مالیات‌دهندگان تمام می‌شود.”

منبع:اقتصاد آنلاین-مهسا نجاتی

این خبر را به اشتراک بگذارید :