به گزارش کلهرنیوز ، ماشاءالله کولانی ، اظهار داشت: در اجرای پروژه تغییر الگوی مصرف، منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه در قالب قراردادهای اجرایی مطابق با سیاست‌های دفتر فنی حفاظت و حمایت، تا پایان سال گذشته ۲۳۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای جنگلی شهرستان‌های ثلاث‌باباجانی، جوانرود و دالاهو نصب شده است.

وی عنوان کرد: در همین راستا در سال ۹۸ تعداد ۶۵ دستگاه آبگرمکن خورشیدی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، صیانت و بوم‌سازگان زاگرس تهیه و در حال نصب و راه‌اندازی است.

کولانی گفت: براساس برآورد تخمینی با توجه به مصرف متوسط سوخت هر خانوار روستایی جهت گرم کردن آب و استحمام، سالیانه از قطع حدود ۳۵۰ درخت جلوگیری می‌شود.

کولانی افزود: در صورت استفاده از کپسول، حداقل هزینه خرید یک کپسول در ماه برای خانواده‌های روستایی کاهش می‌یابد و امید است با گسترش استفاده از انرژی‌های خورشیدی در زمینه سوخت و گرمایش، بتوان نقش مهمی در حفاظت از  جنگل‌ها و جلوگیری از تخریب ایفا کرد.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمانشاه گفت: امروزه با وجود پیشرفت علم، نگرانی انسان در نگهداری از طبیعت پیرامون خود به دلیل استفاده از منابع تجدید ‌ناپذیر و سوخت‌های آلوده‌کننده محیطزیست افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه برای رفع این مشکل باید به دنبال انرژی‌های جدید و جایگزین بود عنوان کرد: یکی از در دسترس‌ترین انرژی‌ها، انرژی خورشید است که پاک، ارزان، بی‌پایان و به راحتی قابل ذخیره است و عظیم‌ترین منبع انرژی در جهان محسوب می‌شود.

کولانی بیان کرد: در مناطق جنگلی فاقد لوله کشی گاز رسانی که همواره وابستگی به جنگل جهت تأمین سوخت و گرم کردن آب وجود دارد، استفاده از انرژی های خورشیدی می تواند سهم مهمی در کاهش قطع جنگل یا کاهش هزینه‌های تهیه سوخت جهت گرم کردن آب داشته باشد.

تسنیم

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :