به گزارش کلهرنیوز ، احسان باقرخانی ، با اشاره به اینکه با وجود تحریم‌ها و فشارهای دشمن در زمینه صادراتی رتبه و جایگاه استان در کشور بسیار چشمگیر است اظهار داشت: در ۶ ماه نخست امسال پنج درصد صادرات کل کشور مربوط به استان کرمانشاه است و این رقم در سال گذشته ۶٫۶ درصد بوده است.

وی عنوان کرد: در ۶ ماه نخست امسال با وجود تمام فشارها و بسته شدن مرز سومار که یکی از مهمترین مرزها در قسمت عرب‌نشین عراق است یک میلیارد و ۵۰ میلیون دلار صادرات انجام شده و تغییرات آنچنانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رخ نداده است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در کل کشور ۲۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار صادرات انجام شده است افزود: صادرات کل کشور به عراق طی ۶ ماه نخست امسال سه میلیارد و ۲۹۳ میلیون دلار بوده که یک میلیارد و ۳۹ میلیون دلار و ۳۲ درصد آن مربوط به استان کرمانشاه است.

باقرخانی با بیان اینکه این رقم نسبت به استان‌های همجوار چشمگیر است بیان کرد: برخی از مرزهای استان از جمله مرز پرویزخان در سطح کشور رتبه نخست را دارند که نیمی از صادرات انجام شده در استان از طریق این مرز انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در نیمه نخست امسال ۶۰۲ قلم کالا به ۲۵ کشور دنیا صادر شده است گفت: باید از خام‌فروشی جلوگیری و از ظرفیت‌های موجود به درستی استفاده شود.

باقرخانی بیان کرد: در ۶ ماه نخست امسال حدود ۳۱٫۵ میلیون دلار واردات در استان انجام شده است که مشمول ۶۳ قلم کالا است که از ۱۳ کشور جهان وارد می‌شود و یک تراز تجاری مثبت در استان وجود دارد./تسنیم

این خبر را به اشتراک بگذارید :