به گزارش کلهرنیوز، این مراسم با رعایت دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی آغاز و  به صورت زنده و مستقیم از شبکه‌های صدا و سیما، سایت و صفحات KHAMENEI.IR در شبکه‌های اجتماعی در حال پخش است.

در این مراسم محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه، آیت الله جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، آیت الله آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حسن روحانی رئیس جمهور دوره یازدهم و دوازدهم و سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور دوره سیزدهم و نیز جمعی از نمایندگان مجلس و مقامات کشوری و لشکری حضور دارند.

براساس این گزارش در این آیین نخست عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گزارشی از روند برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ ارایه می‌کند. بعد از گزارش وزیر کشور، حکم تنفیذ رییس جمهور منتخب توسط آیت الله محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری قرائت می‌شود.

 حجت الاسلام والمسلمین رییسی پس از دریافت حکم تنفیذ از دستان رهبر معظم انقلاب سخنرانی می‌کند و حسن ختام برنامه تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هم سخنان مقام معظم رهبری است.

وزیر کشور: مردم سالاری دینی شاخصه جمهوری اسلامی ایران است

عبدالرضا رحمانی فضلی در آیین تنفیذ رییس جمهور سیزدهم جمهوری اسلامی ایران در معیت رهبر معظم انقلاب اسلامی با ارائه گزارشی از روند برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ گفت: بسیار خرسندم گزارشی از روند برگزاری انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری را به محضر حضرتعالی، مقامات ارجمند و ملت رشید و سربلند ایران برسانم.

وی اظهار کرد: مردم‌سالاری دینی شاخصه و ویژگی مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در آن همه مسئولان و دست اندرکاران امر اداره کشور بدون واسطه یا با واسطه با رای مردم انتخاب می شوند.

رحمانی فضلی اضافه کرد: در همین راستا جمهوری اسلامی ایران از ابتدای حیات مبارک خود مفتخر به برگزاری چهل مرحله انتخابات سراسری در کشور شده است که یازده مورد از انتخابات سراسری و میان‌دوره‌ای در ظرف هشت سال اخیر در کمال صحت و دقت و نهایت امنیت برگزار شده است.

وزیر کشور گفت: آنچه انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری را از دوره‌های گذشته انتخابات متمایز می‌کند، اعمال شدیدترین تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی و به تبع آن ایجاد مشکلات و تنگناهای اقتصادی و معیشتی برای مردم تداوم همه گیری بیماری کرونا و مشکلات عدیده ای ناشی از آن تبلیغات سوء و کم سابقه رسانه‌های معاندین همراه بود.

وی افزود: همزمانی برگزاری ۴ انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شورای اسلامی اسلامی، میان دوره خبرگان و میان دوره مجلس، و برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات ریاست‌جمهوری برنامه‌ها و فعالیت‌های گسترده‌ای پیش‌بینی و به مرحله اجرا گذاشته شد که به اختصار تقدیم می‌شود.

وزیر کشور تصریح کرد: وزارت کشور به عنوان متولی برگزاری انتخابات از یک سال قبل با برگزاری تشکیل ستاد انتخاباتی با فراهم کردن تمهیدات لازم و رهنمودهای داهیانه رهبر معظم انقلاب و هدایت رییس جمهوری و در هماهنگی با شورای نگهبان و با تکیه بر اصول قانون مداری، امانت‌داری، بی‌طرفی، امنیت کامل، رقابت سالم، مشارکت حداکثری و حفظ سلامت مجریان داوطلبان و رای دهندگان کوشید تا ضمن حفظ شور سیاسی کشور، زمینه برگزاری مشارکت پرشور د انتخابات را فراهم کند که این مهم با مجاهدت خستگی‌ناپذیر همکارانم در ستاد انتخابات کشور، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها و همچنین همکاری نزدیک شورای نگهبان، دستگاههای انتظامی، نظامی اطلاعاتی، قضایی و همدلی آحاد مردم، همراهی رسانه ها، مشارکت سازنده احزاب و گروه‌های سیاسی و وحدت و انسجام مثال‌زدنی همه اقوام و مذاهب محقق شد.

وی اضافه کرد: کرونا موجب شد در این دوره از انتخابات برای اولین بار با شرایط جدید و تجربه نشده در مقوله سلامت و امنیت انتخابات مواجه شویم. به همین منظور با مرور تجربه سایر کشورها و مقررات و قوانین، اقدامات متعددی برای تامین سلامت جسمی رای دهندگان و عوامل اجرایی از جمله افزایش شعب ساعات اخذ رای و ابلاغ پروتکل های بهداشتی و حذف اثر انگشتان طراحی و عملیاتی شد.

طراحی و چاپ ۲۴۰ میلیون تعرفه در انتخابات ۱۴۰۰

رحمانی فضلی اظهار کرد: با توجه به ضرورت آشنایی و تسلط مجریان برگزاری انتخابات با فرآیند کار، ۹ دوره آموزشی عمومی و تخصصی، ۱۰ همایش آموزشی منطقه ای و همچنین ۱۲ جلسه توجیهی استانی به صورت حضوری و غیرحضوری، برای یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از دست اندرکاران، از جمله معاونان سیاسی استانداری ها، اعضای ستاد انتخابات استان ها، فرمانداران، بخشداران و کارشناسان مرتبط با حوزه برگزاری انتخابات در استانداری ها و فرمانداری ها و نیز اعضای شعب اخذ رای در سراسرکشور طراحی و برگزار شد.

وزیر کشور با بیان اینکه برای این دوره از انتخابات و با احتساب تعرفه های پیش بینی شده برای مرحله دوم، بیش از ۲۴۰ میلیون تعرفه اخذ رای برای ۴ انتخابات، طراحی و چاپ شده است، گفت: در راستای صیانت از آرای مردم، در تمامی تعرفه های مذکور، بیش از ۱۰ شاخص امنیتی و حفاظتی بی نظیر، لحاظ شد.

وی ادامه داد: ضمن آنکه با توجه به تمهیدات اتخاذ شده در این دوره از انتخابات، هیچ استان و یا شهرستانی در کشور، با کمبود تعرفه مواجه نشده است.

وزیر کشور گفت: در اجرای ماده ۳۱ قانون انتخابات ریاست جمهوری، هیات اجرایی مرکزی در وزارت کشور و با عضویت وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور، عضو هیات رییسه مجلس و ۷ نفر از معتمدین مردمی، تشکیل و با برگزاری ۵ جلسه، تصمیمات مناسب و مؤثری در راستای تسهیل روند برگزاری انتخابات اتخاذ کرد.

وی ادامه داد: علاوه براین،  ۱۱۲۹ هیات اجرایی در شهرستان ها و بخش های سراسرکشور، برای اجرای انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد که در پایان مورد تایید هیات اجرایی مرکزی انتخابات قرار گرفت.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: به منظور سهولت در روند اخذ رای، با پیش بینی افزایش  ۴۴۵۸ شعبه، انتخابات ریاست جمهوری در ۶۶ هزار و ۸۳۴ شعبه اخذ رای در سراسرکشور برگزار شد که نسبت به دوره گذشته، رشدی چشمگیری داشت.

وی اضافه کرد: همچنین با همکاری وزارت امور خارجه، بسترهای لازم برای حضور هم میهنان مقیمِ خارج از کشور در انتخابات ریاست جمهوری، نیز مهیا شد طوری که انتخابات در ۱۰۱ کشور جهان، شامل ۱۳۳ نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی و در قالب ۲۳۴ شعبه اخذ رای، برگزار شد.

وزیر کشور با اشاره به هماهنگی با  شورای نگهبان، اظهار کرد: با توجه به این هماهنگی ۲۴مرحله از مجموع ۲۵ فرآیند پیش بینی شده برای برگزاریِ تمام الکترونیک انتخابات ریاست جمهوری، از جمله احراز هویت الکترونیکی در سراسر کشور به صورت مکانیزه انجام و در نتیجه از وقوع بسیاری از تخلفات از جمله: رای های تکراری، رأی دادن با شناسنامه‌های جعلی و فوتی و رأی دادن افراد زیر ۱۸ سال و رأی های مکرر پیشگیری شد.

وی افزود:  ضمن آنکه مدیریت مصرف تعرفه در تمام شعب و ارسال نتیجه شمارش آرا از شعبه به ستاد انتخابات کشور نیز به صورت بر خط دنبال شد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه با هدف تامین امنیت انتخابات، ستاد امنیت انتخابات تشکیل شده است، گفت: علاوه براین، بیش از ۳۰۷ هزار نفر از عوامل انتظامی و امنیتی، مسئولیت تامین امنیت انتخابات را عهده دار بودند که علیرغم تهدیدات متعدد امنیتی و برآوردهای اطلاعاتی، انتخابات با همکاری نیروهای انتظامی، امنیتی، نظامی، قضایی و تلاش شوراهای تامین سراسر کشور، در امنیت کامل برگزار شد.

وی اضافه کرد: به منظور تضمین سلامت انتخابات، از طریق تشکیل هیات مرکزی بازرسی انتخابات، و ساماندهی بیش از ۷۰  هزار نفر در قالب بازرس، برگزاری سالم و قانونمند انتخابات مورد مراقبت قرار گرفت که این تعداد علاوه بر رقم بازرسین شورای نگهبان است.

رحمانی فضلی با تاکید بر تضمین برخورداری برابرِ نامزدهای ریاست جمهوری از امکانات دولتی، گفت: کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، مطابق قانون انتخابات با همین هدف تشکیل و با برگزاری حدود صد و چهل و هشت جلسه در وزارت کشور و سازمان صدا و سیما، نسبت به تنظیم و نظارت بر برنامه های تبلیغی نامزدها در رسانه ملی اقدام شد.

به گفته وزیر کشور در این دوره، تعداد ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن بودند که علیرغم وجود مشکلات عدیده، ۲۸ میلیون و ۹۸۹هزار و ۵۲۹ هموطن در انتخابات شرکت، و مشارکت قابل قبول، ۴۸۰۸ درصدی را رقم زدند.

وی ادامه داد:  حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سیدابراهیم رییسی، با کسب ۱۸ میلیون و  ۲۱ هزار و ۹۴۵ رای، به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شدند.

رحمانی فضلی گفت: شورای نگهبان در پایان بررسی های خود، صحت و قانونی بودن فرآیند برگزاری انتخابات در سطح کشور، آنهم بدون آنکه حتی آرای یک صندوق را باطل نماید، تایید کرد که این امر نشان از سختکوشی و تلاش قابل ستایش دست اندرکاران برگزاری انتخابات، در حوزه های اجرا و نظارت است.

وزیر کشور تصریح کرد: در پایان لازم می‌دانم از توصیه‌ها و رهنمودهای راهگشای مقام معظم رهبری، حمایت ها و همکاری های دولت به ویژه ریاست محترم جمهور، اعضای محترم شورای نگهبان، هیات اجرایی مرکزی انتخابات، هیات مرکزی نظارت، هیات‌های اجرایی شهرستان‌ها و بخش ها، ستاد انتخابات کشور، ستادهای انتخابات استانداری ها و حوزه‌های انتخابیه سراسرکشور، پرسنل خدوم وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران سراسرکشور، قوه قضاییه، نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی، وزارت اطلاعات، وزارت امور خارجه، تمامی نامزدهای محترم و هواداران ایشان، اصحاب رسانه و خبرنگاران، سازمان صدا و سیما، و از همه مهمتر، مردم عزیز و شریف که با حضور خود در پای صندوق های اخذ رأی انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، برگ زرین دیگری بر کارنامه پر افتخار خود افزودند، صمیمانه قدردانی و سپاسگزاری نمایم.

رحمانی فضلی ادامه داد: همچنین با تبریک مجدد به حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر رییسی به عنوان سیزدهمین رییس جمهوری اسلامی ایران و آرزوی موفقیت های روز افزون برای دولت ایشان، از تلاش های هشت ساله حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر روحانی و همکاران ایشان، قدردانی و تشکر می‌کنم.

حکم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران‌

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
و الحمد للّه ربّ العالمین و صلّی اللّه‌ علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة اللّه فی ‌الارضین.

 خداوند علیم و قدیر را سپاس میگویم که با فضل و عنایت خود، ایران را بار دیگر در آزمون سیاسی و اجتماعی انتخابات سرافراز فرمود و ملّت عظیم‌الشّأن در شرایطی پیچیده و دشوار، با حضور پُرمعنا و عزّت‌آفرین خود، حاکمیّت رأی مردم بر اداره‌ی امور کشور را نمایان ساخت، و با انتخاب شخصیّتی مردمی و عالیقدر از تبار سیادت و علم، و مزیّن به پرهیزکاری و خردمندی، و دارای سوابق درخشان مدیریّت، عزم راسخ خود را بر پیمودن مسیر نورانی انقلاب که مسیر عدالت و پیشرفت و آزادی و عزّت است نشان داد.

امروز میهن عزیزمان، تشنه‌ی خدمت و آماده‌ی حرکت جهشی در همه‌ی عرصه‌ها، و نیازمند مدیریّتی باکفایت و جهادی و دانا و شجاع است که بتواند توانمندی‌های آشکار و نهفته‌ی ملّت، بویژه جوانان را که بسیار فراتر از مشکلات است، بسیج کرده و به میدان کار و تلاش سازنده آورَد؛ موانع را از سر راه تولید بردارد؛ سیاست تقویت پول ملّی را بِجِد دنبال کند، و قشرهای متوسّط و پایین جامعه را که سنگینیِ مشکلات اقتصادی بر دوش آنها است، توانمند سازد؛ مدیریّتی که با مشی فرهنگی خردمندانه، مسیر اعتلای مادّی و معنوی ملّت ایران را هموار کرده، حرکت کشور به سمت جایگاه شایسته‌اش را شتاب بخشد.

اکنون با تشکّر از مردم عزیز و با پیروی از گزینش آنان، رأ‌ی به عالِم فرزانه و خستگی‌ناپذیر و کارآزموده و مردمی، جناب حجّت‌‌الاسلام آقای سیّدابراهیم رئیسی را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم، و از خداوند متعال توفیق و سربلندی ایشان و همکارانشان را مسئلت مینمایم و یادآوری میکنم که رأی ملّت و تنفیذ اینجانب تا هنگامی است که مشی همیشگی ایشان در پیمودن صراط مستقیم اسلام و انقلاب ادامه داشته باشد، که به فضل الهی چنین خواهد بود؛ ان‌شاءاللّه.

والسّلام علی عباداللّه الصّالحین

سیّدعلی خامنه‌ای
۱۲مرداد ۱۴۰۰

رئیسی: بیانیه گام دوم مستند اقدامات دولت سیزدهم خواهد بود

 آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری اش توسط رهبر انقلاب که صبح امروز سه شنبه ۱۲ مرداد در حسینیه امام خمینی(ره)برگزار شد،‌ اظهار داشت: شرط ادب و احترام در حکم تنفیذ از حکم رهبر انقلاب این بود که دست مبارک ایشان را می بوسیدم لکن به دلیل شرایط موجود این توفیق از من سلب شد.

وی افزود: سر بر آستان ربوبی می‌سایم و شکر نعمت های بسیارش را به ویژه اعتماد مردم و رهبر انقلاب را به جا میاورم.

رئیسی با بیان اینکه خورشید تابناک مردم سالاری در این بیش از ۴۰ سال در ایران اسلامی طلوع کرده است،‌گفت: مدل حکمرانی نوینی به عالم عرضه شد و در این مدل حکمرانی نو امر دین در کنار دنیا و علم در کنار اخلاق و امر عدالت در کنار هم پیش رفت و امر عزت در کنار رفاه عرضه شد تا پیوند معنویت با زندگی انسان معاصر را ببینند و بدانند دین می تواند تمام شئون زندگی انسان را اداره کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: دولتمردان و مسئولین در این ۴۰سال برای تحقق مردم سالاری دینی تلاش کردند و هرجا توجه به رهنمودهای امام و رهبری و سیاست های نظام شد، حوزه پیشرفت و اقتدار بود و هرجا بی توجهی یا کم توجهی به رهنمودهای امام و رهبری و سیاست‌های مصوب نظام و انقلاب اسلامی شد، حوزه مشکلات و گله مندی‌های مردم بود.

وی افزود: به جاست نسبت به همه خدمات ۴۰ساله و همه کسانی که در پیشرفت این کشور نقش داشته اند صمیمانه سپاسگزار باشم و نسبت به همه کسانی که خدمت کرده‌اند و در این پیبشرفت های سهیم بوده اند باید ادای احترام کنم.

رئیسی با تاکید بر اینکه انتخابات ۲۸خرداد جلوه ای از مردم سالاری دینی بود،‌ تصریح کرد: در این انتخابات مردم علیرغم همه دشمنی‌های دشمنان و همه شرایط بهداشتی و کرونایی و مشکلاتی که بود، حضور باشکوه داشتند و حماسه ای بزرگ خلق کردند؛ حماسه ای که دشمنان را ناامید دوستان امیدوار کرد.

رئیس جمهور افزود: در حماسه ۲۸خرداد همه مردم نقش داشتند و باید از پیر و جوان و از همه گویش‌ها، اقوام و مذاهب و از همه مردم عزیزمان و بویژه آنهایی که مردم را به مشارکت دعوت کردند و در راس همه آنها رهبری معظم انقلاب اسلامی و از دست اندرکاران انتخابات هم تقدیر کرد.

وی با تاکید بر اینکه پیام مردم در ۲۸خرداد تحولخواهی و عدالتخواهی و مبارزه با فساد و فقر و تبعیض بود، خاطرنشان کرد: پیام مردم در ۲۸خرداد اجرای سیاست‌های اعلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی و توجه به ارزش‌های والای انقلاب و پاسداری از خون مطهر شهیدان و وصایای ارزشمند آنان بود.

رئیسی ضمن تاکید بر اینکه پیام ۲۸خرداد، ضرورت حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه بود، گفت: اینها پیامهایی بود که مردم با رای خودشان دادند و از دولت برخاسته از مردم خواستند تا عدالت را تحقق ببخشد و به مبارزه و روابط ناسالم اداری و رانتخواری‌ها و روابط ضدارزش پایان ببخشد و این پیام و خواسته مردم بود.

وی اظهار داشت: پیام مردم تغییر وضع موجود بود و وضعیتی که از نظر اقتصادی و تورم بیش از ۴۴درصد و رشد نقدینگی ۶۸۰ درصدی در این سال‌ها و سه برابر شدن بدهی های دولت از سال ۹۴ و مشکلاتی که در زندگی مردم اثر گذاشت و علاج کردن وضعیت کسری بودجه ۴۵۰هزار میلیاردی وضعیت مردم را مناسب نمی‌بینیم.

وی با اشاره به نامناسب بودن وضعیت اقتصادی مردم هم به دلیل دشمنی دشمنان و کاستی‌های داخلی، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی و فرهنگی و بیکاری و مسکن و مسائلی که مردم نسبت به آن گله مند هستند، باید تغییر کند.

رئیسی افزود: از همه بیش تر آنچه بیش از سفره و کسب و کار مردم آسیب دیده آسیب دیدن به اعتماد مردم است و مردم از دولت خوستند تا این آسیب را جبران کند و این اعتماد را برگرداند و فاصله بین دولت و ملت را کاهش دهد و این رابطه بین ملت و دولت بسیار می‌تواند برای کشور گره‌گشا باشد تا مشکلات حل شود و در برابری دشمنی دشمن مقاومت و ایستادگی شود.

وی با بیان اینکه مردم از دولت جدید تحول خواستند که اجتناب ناپذیر است و باید اتفاق بیافتد، گفت: این تحول، مستند به سند بسیار ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است و سند ماندگار بیانیه گام دوم، مستند اقدامات ما خواهد بود و در این سند هم وضع موجود و هم وضع مطلوب به خوبی ترسیم شده است و باید ما فاصله موجود و مطلوب را کمتر کنیم و به تحقق فرازهای بلند بیانیه گام دوم برسیم. در این تحول ضروری لازم است همه فرهیختگان و مردم و دغدغه‌مندان مشارکت کنند و به میدان بیایند.

رئیسی با تاکید بر اینکه حتما به دنبال رفع تحریم های ظالمانه خواهیم بود ولی حتما سفره و اقتصاد مردم را شرطی نخواهیم کرد و گره به اراده بیگانگان نخواهیم زد، گفت: حتما مسائل پیش روی دولت را دنبال می کنیم ولی مسائل ضروری و فوری وجود دارد که دولت از امروز آن را دنبال می کند و که مسئله کسر بودجه و بازار سرمایه و ثبات در آن، مسئله مهم کنترل تورم و گرانی ها و مسئله کرونا که موجب نگرانی مردم هست و مسئله آب و برق و بسیاری از نیازمندی‌ها از این دسته‌اند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه به همه دولتمردان دولت دوازدهم خسته نباشید عرض  می‌کنم ولی کارهای بسیاری از امروز پیش پای دولت است، گفت: ما یک برنامه تحولی آنی فوری کوتاه‌مدت با نگاه به مسائل پیش رو تنظیم کرده ایم و حدود ۱۰ مسئله محوری وجود دارد که دولت از امروز با آنها مواجه است و هم مسئله و هم راهکارهای آن خوب شناخته شده و از نگاه خبرگان و صاحبنظران هم بهره مند شده ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه برنامه تحولی ۴ ساله دولت زمینه اجرای برنامه هفتم توسعه خواهد بود، اظهار داشت: اجرای برنامه تحولی ۴ساله دولت که به زودی در اختیار صاحبنظران قرار خواهد گرفت زمینه اجرای برنامه هفتم خواهد بود، امیدواریم در این برنامه تحولی همه دغدغه مندان بدون نگاه به خط و جناح سیاسی نقش آفرینی کنند.

وی افزود: ما اصحاب ما می‌توانیم هستم و یقین داریم با وجود همه موانع و مشکلات پیش روی، راه برون رفت از این مشکلات و اراده جدی برای رفع مشکلات وجود دارد و ملت عزیز و جوانان برومند و نیروی انسانی کارآمد ما وضعیت را متحول خواهند کرد.

رئیسی تاکید کرد: امیدواریم با نگاه همه صاحبنظران و فرهیختگان وضعیت به نفع مردم و ارزش های انقلاب اسلامی و آنچه توقع رهبر انقلاب و مردم وخانواده شهدا و ایثارگران هست تغییر کند و گام های ماندگاری با استفاده از همه تجریبات و اندوخته ها برداشته شود.

منبع:شبکه اطلاع رسانی راه دانا

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :