به گزارش کلهرنیوز ، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در معاملات روز جمعه بازار آمریکا آخرین بار ۱۲۰۰.۴۰ دلار معامله شد و برای کل هفته گذشته حدود ۰.۵ کاهش ثبت کرد. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، قیمت طلا پس از انتشار گزارش اشتغال آمریکا که نشان داد اقتصاد این کشور در ماه میلادی گذشته که ۲۰۱ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده و نرخ بیکاری در ۳.۹ درصد بدون تغییر مانده است، روند رشد خود را معکوس کرد. اما مهم‌ترین بخش این گزارش میانگین دستمزد ساعتی بود که ۰.۴ درصد در اوت افزایش یافت و افزایش سالانه دستمزد را به ۲.۹ درصد رساند که قوی‌ترین رشد در ۹ سال گذشته بود.

به گفته تحلیلگران، رشد دستمزد واقعی همواره کاتالیستی برای فشارهای تورمی بوده است و این امر بانک مرکزی را به افزایش تدریجی نرخ‌های بهره ترغیب می‌کند. به نظر می‌رسد مقامات بانک مرکزی نیز با این موضوع موافق هستند و به طوری که جروم پاول، رییس بانک مرکزی، در سخنرانی که در جکسون هال داشت سیاست افزایش تدریجی نرخ‌های بهره را مورد تاکید قرار داد.

اگر چه به نظر می‌رسد همه چیز برای افزایش نرخ‌های بهره در سپتامبر مهیا است، اما به گفته تحلیلگران عوامل کلیدی متعددی وجود دارد که ممکن است برنامه‌های بانک مرکزی را بهم بزند. اگر دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، تصمیم بگیرد از پیمان نفتا با کانادا خارج شود، این امر به همراه تهدید اعمال تعرفه روی ۲۰۰ میلیارد دلار واردات کالای چینی ممکن است برای برنامه‌های بانک مرکزی مشکلاتی ایجاد کند.   اما در حال حاضر اقتصاد آمریکا رشد سریعی را تجربه می‌کند و تا اواسط سال آینده تاثیر تدابیر محرک مالی ممکن است ضعیف شده و در نتیجه رشد اقتصادی آهسته شود و بانک مرکزی را به پایان دادن سیکل تحکیم سیاست پولی خود وادار کند.

جرج گرو، مدیرکل شرکت مدیریت سرمایه “آر بی سی” به کیتکونیوز گفت: بازار طلا ناچار است با مشکلات وحشتناک تعرفه‌ها و افزایش نرخ‌های بهره دست و پنجه نرم کند. وی یک بازار بدون تحرک را در هفته جاری پیش‌بینی کرد.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت سرمایه SIA نیز با وجود افزایش قیمت‌ها انتظار ندارد قیمت طلا جهش چشمگیری پیدا کند و همچنان نزدیک به محدوده ۱۲۰۰ دلار خواهد بود.

یکی از بزرگترین عوامل تاثیرگذار در روند نزولی طلا در تابستان امسال دلار آمریکا بوده است. با این حال ارزش دلار پس از اعلام افزایش نرخ‌های بهره در سپتامبر ممکن است افت کند.

در هفته جاری شماری آمار اقتصادی مهم از جمله گزارش خرده‌فروشی و شاخص قیمت مصرفی آمریکا منتشر خواهد شد که مورد توجه بازار قرار دارد. در بخش‌های دیگر، رافائل بوستیک رییس بانک فدرال رزرو آتلانتا روزهای دوشنبه و پنج‌شنبه سخنرانی خواهد کرد. به علاوه بانک مرکزی انگلیس و بانک مرکزی اروپا قرار است تصمیمات سیاست پولی خود را در روز پنج‌شنبه اعلام کنند./اقتصاد آنلاین

این خبر را به اشتراک بگذارید :