به گزارش کلهرنیوز ، هوشنگ بازوند روز یکشنبه در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه، در رابطه با آمار اخیر اشتغال اظهار داشت: هنگامی که به عنوان استاندار خدمت خود را در این استان آغاز کردم با ۱۶۹هزار بیکار مواجه شدیم که دنبال کاهش آن بودیم.
وی با تاکید براینکه باید پاسخگوی منتقدان وضعیت اشتغال باشیم، ادامه داد: هفت هزار و ۵۰۰ نفر ورودی سالانه است که ریزش اشتغال نزدیک به هزار نفر است که ۱۶۹هزار نفر نیز بیکار داشته ایم که در یک سیر به سمت بالا می رفته است.
او ادامه داد: در نهایت در پایان سال گذشته نرخ بیکاری استان در ۲۱٫۶ درصد توقف کرد.
وی ادامه داد: مرکزی که اعلام کرده نرخ بیکاری استان ۲۲درصد به صورت فصلی است ما نیستیم و از سوی مرکز آمار کشور اعلام شده است.
بازوند در ادامه با اشاره به تدوین سند اشتغال استان، افزود: قرار است این سند جلوی رشد بیکاری را بگیرد البته طبیعی است یکساله نمی توان برای اشتغال ۱۶۹هزار بیکاری کاری کرد و آن را به میانگین کشوری رساند.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه هنوز رتبه بالای بیکاری کشور به این استان اختصاص دارد، افزود: نرخ بیکاری بالا به معنای فرار سرمایه گذاران است که برای کنترل آن تلاش کرده و خواهیم کرد.
وی ادامه داد: شاید سلیقه ها متفاوت باشد ولی وحدت و هم اندیشی خوبی بین ما و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی وجود دارد.
بازوند در خصوص وضعیت کمک رسانی دولت به کرمانشاه، ادامه داد: به عنوان نماینده عالی دولت در این منطقه، بی توجهی از سوی دولت به استان ندیده ام.
بازوند ادامه داد: در سال گذشته در بین ۳۱ استان، نخستین استانی بودیم که اعتبارات به صورت ۱۰۰درصدی آنهم به شکل نقدی به ما اختصاص یافت که نشان از توجه ویژه دولت به این استان است.
استاندار کرمانشاه ادامه داد: امسال بودجه نیز توسط دولت به مجلس داده می شود اینکه رتبه دوم هزینه ای و پنجم عمرانی کشور را در این بودجه داریم لایحه ای است که دولت داشته و پیگیری های نمایندگان استان و دیگر مسوولان مربوطه نیز مناسب و تاثیرگذار بوده و ماحصل این وحدت نتیجه بخش بود.
وی با تاکید براینکه دولت در مقایسه با زلزله های دیگر استان ها، در زلزله کرمانشاه نیز سنگ تمام گذاشته، ادامه داد: بعد از این حادثه که می توان از آن به عنوان بحران ملی یاد کرد در مدت ۳۶ ساعت پس از بحران، اعتبار دولتی به مناطق زلزله زده استان تعلق گرفت.
بازوند ادامه داد: پس از ۳۶ ساعت نقدینگی از سوی آقای نوبخت به استان ابلاغ شد که امر فوق العاده ای بود چرا که سایر زلزله ها در دیگر استان ها تا یک ماه طول می کشید تا اعتبار تعلق گیرد.

**جلوی پرداخت تسهیلات برای خرید سنتی دام گرفته شود
استاندار کرمانشاه در ادامه در خصوص پرداخت تسهیلات برای خرید دام و گوسفند به شیوه سنتی مخالفت خود را اعلام کرد و افزود: این پیشنهاد مددجویان کمیته امداد را شامل نمی شود.
بازوند علت مخالفت خود با این امر را انحراف بالا عنوان کرد که گاه برای خرید تعداد اندک گوسفند چندین خانواده وام دریافت می کنند.
وی همچنین به ابلاغ ۱۱میلیارد تومانی اعتبارات تبصره ۱۸ از سهم ۵۷ میلیارد تومانی کرمانشاه اشاره کرد.
این مدیر ارشد استان به اعلام سازمان برنامه و بودجه برای برگشت اعتبار در همه استان ها نیز اشاره کرد و افزود: این کار به دلیل توزیع توسط وزارتخانه است که موجب فرصت سوزی است.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۳۳ شهر و ۲ هزار و ۹۳۲ روستا حدود ۱۵۰ هزار بیکار دارد که از این نظر در رتبه اول کشور قرار گرفته است.
مرکز آمار نرخ بیکاری کرمانشاه در پاییز امسال را ۱۸/۲ درصد اعلام کرد که با ۶٫۹ درصد کاهش نسبت به پاییز سال قبل، رتبه نخست بیشترین کاهش نرخ بیکاری بین استان های کشور را در یک سال (پاییز ۱۳۹۶ تا پاییز ۱۳۹۷) به خود اختصاص داد./منبع: ایرنا

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :