به گزارش کلهرنیوز، چندی پیش بود که موضوع گورهای لاکچری در آرامستان کرمانشاه و بازار سیاه قبر از طریق این پایگاه خبری مطرح شد، اما این موضوع به علاوه تخلف سازمان آرامستان‌ها از سوی مسئولان شهرداری رد شد.

موضوعی که یکی از دغدغه‌های شهروندان کرمانشاه است و در آرامستان کرمانشاه بعضا گورهایی به قیمت یک واحد ۵۰ متری در حاشیه شهر معامله می‌شود که به شدت مورد اعتراض مردم قرار گرفته است.

سازمان آرامستان‌های کرمانشاه در اقدامی خارج از چارچوب قانونی قیمت قبور را تا ۱۵۰ درصد افزایش داده است که تخلف این امر از سوی تعزیراتی‌ها محرز شده و مشمول جریمه شده‌اند.

2

تخلف سازمان آرامستان‌ها محرز شد

داریوش جودکی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد درباره پرونده محکومیت سازمان آرامستان‌ها اظهار داشت: با همراهی معاون دادستان موضوع بررسی هزینه فروش قبر، وجود بازار سیاه، دلالی، هزینه آمبولانس نعش کش و صدور پروانه دفن در کرمانشاه به طور جدی در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه پرونده با بررسی سازمان صمت آغاز شد، افزود: فرد شاکی که قصد خرید قبری با بیش از ۳۰ سال قدمت را داشته باید مبلغ ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کرد که در اعتراض به این مبلغ به سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه کرده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه بیان کرد: برهمین مبنا پیگیری ها از طریق نیروی انتظامی و بازرسین سازمان صمت به صورت نامحسوس انجام شد و در نهایت تخلف سازمان آرامستان برای فروش قبور یک و دو طبقه در بهشت زهرای کرمانشاه محرز شد.

جودکی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده، قیمت قبور یک و دو طبقه نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این افزایش قیمت غیر قانونی بوده البته سازمان آرامستان در دفاعیه خود عنوان کرده که این افزایش قیمت بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر بوده است.

وی افزود: این در حالی است که بنا بر بخشنامه سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان هرگونه افزایش قیمت منوط به تصمیم ستاد تنظیم بازار است که در استان، استاندار مسئولیت آن را به عهده دارد، با این حال سازمان آرامستان بدون ارجاع این موضوع به ستاد تنظیم بازار نسبت به افزایش قیمت قبور اقدام کرده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه با بیان اینکه این بازار سیاه سبب نارضایتی مردم شده، عنوان کرد: در بازرسی های انجام شده ۴۹ مورد فروش قبور یک طبقه و ۲۱۸ مورد فروش قبور دو طبقه انجام شده که همگی با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب به فروش رسیده است .

7تخلف بیش از ۲٫۵ میلیاردی

جودکی گفت: قیمت قبر در سال قبل دو میلیون و ۳۴۰ هزار بوده اما امسال با نرخی بیش از چهار میلیون و ۶۸۰ هزار تومان به فروش رسید همچنین قبور یک طبقه که یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان نرخ گذاری شده بود امسال با ۱۵۰ درصد افزایش قیمت به سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رسید.

وی افزود: در مجموع سازمان آرامستان ۲ میلیارد و۶۴۷ میلیون تومان تخلف مرتکب شده که براساس قانون بین دو تا پنج برابر جریمه می توان برای این تخلف، جریمه صادر کرد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه گفت: به زودی رای این پرونده تخلف صادر خواهد شد و البته باید دید آرامستان در دفاع از این پرونده چه ادعایی خواهد داشت؟

جودکی خاطرنشان کرد: افراد شاکی می توانند به منظور طرح شکایت به تعزیرات حکومتی مراجعه کرده و اضافه وجوه را از سازمان آرامستان شهرداری اخذ کنند.

78

منبع:شبکه اطلاع رسانی مرصاد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :