به گزارش کلهرنیوز، در این روزها که تمام توجه به سمت مقابله و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور و استان است عده‌ای با سوءاستفاده از این موقعیت به ایجاد آرامستان در بوستان شرقی کرمانشاه که در نزدیکی آثار باستانی طاقبستان قرار دارد اقدام کردند که روز گذشته توسط دادستانی قلع و قمع شد.

هرچند اما و اگرها درباره فعالیت‌های شهرداری کرمانشاه همیشه مطرح بوده اما بی‌اطلاعی این نهاد از تبدیل شدن بوستان شرقی طاقبستان به آرامستان جدید برای هیچکس قابل قبول نیست و به طور قطع باید با مسئولان و سودجویان در این زمینه به شدت برخورد شود.

شهرداری با توجه به شیوع کرونا ساخت و ساز را در بوستان شرقی به سرعت شروع کرده است

امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: با حضور دادستان کرمانشاه و نماینده دستگاههای مختلف از ساخت و سازهای پارک شرقی بازدید به عمل آمد و با دستور دادستان کرمانشاه این ساخت و ساز غیر مجاز تخریب شد.

قادری درباره تخلف دیوارکشی در بوستان شرقی کرمانشاه بیان کرد: بنا به دستورالعملی که از مدت‌ها قبل به استان واصل شده، اگر اختلافی بین دستگاه‌های اجرایی وجود داشته باشد، باید آن را در جلسات کارشناسی استانداری حل و فصل کنند.

وی عنوان کرد: براین اساس تاکنون اختلافاتی که در بحث ساخت و ساز در عرصه و حریم تاق بستان با شهرداری داشته‌ایم را در جلسات استانداری حل و فصل کرده‌ایم که از جمله آنها می‌توان به بحث تله کابین و فانفار اشاره کرد.

میراث فرهنگی اجازه هیچگونه ساخت و سازی را در محوطه طاقبستان نمی‌دهد

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه بحث ساخت و ساز در پارک شرقی نیز مسئله جدیدی بین شهرداری و میراث فرهنگی است، عنوان کرد: متاسفانه شهرداری پیش از آنکه استعلامی از میراث فرهنگی بگیرد، اقدام به این ساخت و ساز کرده بود.

قادری افزود: شهرداری باتوجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلات نوروز ساخت و ساز را در پارک شرقی به‌سرعت شروع کرد، درحالی که توقع داشتیم از میراث فرهنگی استعلام می‌گرفتند و ما را در جریان قرار می‌دادند.

وی گفت: میراث فرهنگی اجازه هیچ گونه ساخت و سازی را در حریم محوطه تاریخی تاقبستان نمی‌دهد و این تخلف نیز در حریم این محوطه تاریخی قرار داشت.

فرصت‌طلبان قصد سوءاستفاده از انفعال برخی دستگاه‌ها و تعطیلات نوروز را داشتند

شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: براساس اخباری مبنی بر اینکه در محله طاقبستان و نزدیک به آثار باستانی آثار پی‌کنی و دیوارچینی مشاهده شده، مشخص شد افرادی با انفعال برخی از دستگاه‌های اجرایی و سوءاستفاده از تعطیلی ایام نوروز قصد داشتند محدوده‌ای از بوستان شرقی طاقبستان را بدون مجوز به قبرستان تبدیل کنند.

وی عنوان کرد: براساس قوانین و مقررات و برای حفظ حقوق بیت‌المال و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و حفاظت از آثار باستانی طاقبستان که در آستانه ثبت جهانی قرار دارد دستورات قضایی مبنی بر ممانعت و رفع آثار تصرف صادر شد.

کرمی با بیان اینکه پیگیری قضایی این موضوع به طور قطع انجام می‌شود افزود: مسئولانی که به وظیفه قانونی خود عمل نکرده‌اند براساس مقررات مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

وی بر برخورد قاطع با متجاوزان به حریم اراضی ملی و عمومی تأکید کرد و گفت: همچون گذشته و با تمام توان با متجاوزان به اراضی عمومی برخورد قانونی می‌شود./تسنیم

 

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :