به گزارش کلهرنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، سید مجید میراحمدی در نشست ستاد اربعین استان کرمانشاه که امروز در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در راه اربعین نباید از امکاناتی دریغ کرد و هر آنچه وجود دارد باید به‌کار بگیریم.

وی گفت: اربعین یک عملیات است و تنها رزم جنگی در آن وجود ندارد و تمام ویژگی‌های یک عملیات بزرگ را دارد و باید تمام فعالیت‌ها توسط فرمانده که استاندار است به طور دائم کنترل و رصد شود و تمام شرایط و امکانات برای این عملیات فراهم شده است.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه توسعه گیت‌ها کلیدی‌ترین و مهمترین مسئله کنونی است که حتما باید اجرا شود عنوان کرد: اعتبار این موضوع تأمین می‌شود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

میراحمدی گفت: اهمیت افزایش گیت‌ها برای ما به حدی است که حتی اگر عراقی‌ها در تحقق سهم خود تعلل کردند یا آمادگی نداشتند ما باید با هزینه خود برای عراق نیز ایجاد کنیم.

وی با اشاره به نابه‌سامانی یا قیمت بالای کرایه در طرف عراقی گفت: در زمینه کرایه حمل زوار با مسئولان عراقی صحبت شده، اما گفته شد این موضوع چندان قابل کنترل نیست، اما باز هم مذاکره می‌کنیم.

میراحمدی افزود: قرارگاه مشترک عملیات اربعین که بین استاندار کرمانشاه و طرف عراقی مصوب شد باید به سرعت تشکیل و بسیاری از مسائل با مذاکره مقامات محلی برطرف شود.

وی با بیان اینکه در زمینه جابه‌جایی پارکینگ از نظر تأمین اعتبار مشکلی وجود ندارد، اما باید برنامه‌ریزی شود که برای امسال آماده شود عنوان کرد: امسال تمرکز بر پارکینگ‌های خودروهای شخصی باید بیشتر باشد، زیرا ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی نه تنها تقویت نشده، بلکه بخشی از آن‌ها نیز از دسترس خارج شده‌اند، لذا توسعه پارکینگ‌های شخصی در دستور کار باشد.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور افزود: امسال به صورت گسترده برای این موضوع تبلیغات انجام می‌شود که زائران از خودروهای شخصی استفاده کنند، زیرا امکان حمل تمام زائران با ناوگان حمل و نقل عمومی وجود ندارد و اگر تعداد زائران حداقل دو برابر شود بخش عمده با وسیله شخصی تردد می‌کنند که باید پیش‌بینی پارکینگ شود.

میراحمدی با بیان اینکه موکب‌ها باید از نظر غذا و تردد خدمات‌دهی مناسبی در تمام اوقات داشته باشند گفت: با توجه به اینکه طرف عراقی برای ۲۴ ساعته شدن مرز خسروی برای اربعین امسال موافقت کرده پیش‌بینی می‌شود تردد از این مرز ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

وی افزود: سال گذشته ۲۵۰ هزار نفر برای رفت و ۲۵۰ هزار نفر برای برگشت از این مرز تردد داشتند که پیش‌بینی می‌شود تعداد زائران در رفت و برگشت به یک میلیون برسد و این عملیات بزرگی است که با توجه به گرم بودن هوا باید جدی گرفته شود، زیرا در صورت گرمازدگی زائران انتقال و رسیدگی به آن‌ها مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند.

میراحمدی با تأکید بر آماده شدن سایه‌بان، مه‌پاش، خنک کننده‌ها و اتاق سرد در مرز و لزوم فعالیت شبانه‌روزی عنوان کرد: ایجاد ۱۵ هزار مترمربع سایه‌بان توسط وزارت نفت و صمت پیش‌بینی شده و برای سایه بان داخل پایانه مرزی نیز راهداری انجام می‌دهد.

معاونت امنیتی انتظامی وزارت کشور با اشاره به اینکه برخی از زائران تجربه اربعین قبل از کرونا را دارند و هوای گرم را تجربه نکرده‌اند گفت: باید به طور قطع برای افراد گرمازده اتاق خنک‌کننده تعبیه شود.

وی با بیان اینکه در طرف عراقی فاصله مرز تا پایانه مسافربری دو سه کیلومتر فاصله است که باید برای وسیله حمل و نقل پیش‌بینی لازم اندیشیده شود افزود: در مرز خسروی نیز ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر فاصله تا خروجی از مرز وجود دارد که با توجه به گرمای هوا امکان پیاده‌روی زائران وجود ندارد و باید با ناوگان حمل و نقل عمومی انجام شود.

میراحمدی با اشاره به اینکه استان‌های معین هر آنچه در توان دارند مصوب و محقق کنند عنوان کرد: ۹۵ میلیارد تومان برای موضوع اربعینبرای استان کرمانشاه در نظر گرفته شده که ۲۲ میلیارد تومان ان تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه موکب‌های حاکمیتی و مردمی در دو مقطع زمانی مشخص فعالیت می‌کنند و در صورت ۲۴ ساعته شدن مرز باید برای شب نیز برنامه‌ریزی شود گفت: عراقی‌ها اعلام کرده‌اند که موکب‌ها تا پنجم صفر می‌توانند علاوه بر سومار از مرز خسروی نیز تردد کنند اما از این تاریخ به بعد تنها مرز سومار محل تردد موکب‌ها خواهد بود و باید زیرساخت‌های مرز سومار فراهم شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :