به گزارش کلهرنیوز  از فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه که یکی از اعضای هیات روس در دیدار پنجشنبه شب با هیات آمریکایی به ریاست «جان بولتون» در ژنو بوده، اظهاراتی درباره این دیدار مطرح کرد.

این مقام ارشد روس در واکنش به اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا در نشست خبری مشترک با «نیکلای پاتروشف» همتای روس خود درباره لزوم خروج ایران از سوریه، حضور ایران در این کشور را قانونی خواند.

ریابکوف گفت: «ما با احترام زیاد در قبال تدابیر و اقدامات ایران برای تامین امنیت خود و اقداماتش از قبیل اقدامات در سوریه رفتار می‌کنیم. حضور ایران در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور صورت گرفته است البته این بدان معنا نیست که هیچ چشم انداز یا فضایی برای کار کردن در این زمینه وجود ندارد».

معاون «سرگئی ریابکوف» همچنین گفت که طی دیدار مشاوران امنیت ملی روسیه و آمریکا موضوع حضور ایران در سوریه در چارچوب گسترده‌تر درباره وضعیت منطقه غرب آسیا مورد صحبت و رایزنی قرار گرفت.

وی ادامه داد: «ما در این زمینه در رابطه با آمریکایی‌ها تناقض‌های زیادی را شاهد هستیم. در برخی موارد، اهداف (واشنگتن و مسکو) کاملا در نقطه مقابل هم هستند. آنچه که مهم است آن است که برای ادامه گفت‌و‌گو در زمینه سوریه، زمینه‌هایی وجود دارد».

دیپلمات روس افزود: «در آینده نزدیک تماس‌هایی تازه از قبیل تماس‌ها در رابطه با چارچوب مذاکرات ژنو برقرار خواهد شد. فرایند مذاکرات سوچی و آستانه نمی‌توانند جایگزین مذاکرات ژنو شوند، این فرایندها از هم مستقل اما مکمل همدیگر هستند. فرض و تصور ما آن است که تهران هم نظریات مشابهی با ما در این رابطه دارد».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نشست خبری پایان دیدارش با هیات روس بدون اینکه به حضور غیر قانونی نیروهای ائتلاف آمریکا در سوریه اشاره داشته باشد، مدعی شد که هدف واشنگتن بازگشت همه نیروهای ایرانی از سوریه به ایران است.

بولتون در این نشست خبری ضمن طرح این ادعا که روس‌ها نیز با خروج ایران از سوریه موافقند، اذعان کرد که طرف روس‌ درخواست خروج نیروهای ایران از سوریه را غیر قابل اجرا می‌داند.

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :