به گزارش  کلهرنیوز  از باشگاه خبرنگاران، قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می‌توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشور‌ها دانست. امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک‌های جدید و مدرنی توسط نیرو‌های مسلح کشور رونمایی می‌شود که با معرفی هرکدام از آن‌ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی‌تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان‌تر می‌شود.

یکی از موثرترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد که توانایی ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند موشک‌ها هستند و یکی از اعضای این خانواده موشک‌های بالستیک هستند.

موشک بالستیک نوعی موشک است که بخش اعظمی از مسیر خود را به صورت منحنی و یا به شکل توپ طی می‌کند که به این حرکت بالستیک می‌گویند و انتخاب کلمه «ball» یا همان توپ نیز به همین علت است. تقسیم بندی موشک‌های بالستیک براساس برد آن‌ها انجام می‌شود.

مهم‌‌ترین مولفه موشک‌های بالستیک پیشرانه آن است که میزان برد را مشخص می‌کند که می‌تواند بردی از ۱۵۰ تا ۵ هزار کیلومتر داشته باشد، نمونه‌های برد بلند این موشک‌ها توانایی خروج از جو را دارد که پس از رسیدن به ارتفاع مناسب با سقوط آزاد و با هدایت صحیح به داخل جو بازمی‌گردند.

سرعت، از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در ساخت موشک‌ها به آن توجه می‌شود؛ سرعت از دو زاویه در موشک اهمیت دارد؛ یکی از آنها زمان آماده سازی برای شلیک می‌باشد که از اهمیت زیادی در رزم نظامی برخوردار است؛ گاه در جنگ‌ها شرایطی بوجود می‌آید که موشک‌ها باید به سرعت آماده شلیک شوند؛ زمان آماده سازی موشک قدر در حدود ۳۰ دقیقه می‌باشد؛ در حالی که در موشک‌های شهاب خصوصا در مدل‌های اولیه آن، این زمان به چندین ساعت می‌رسد.

سرعت پرواز تا هدف، معیار دیگری از قدرت موشک‌هاست. قدر دارای یک موتور تک مرحله‌ای است که به کمک سوخت جامد، دارای سرعت ۶ ماخ ( حدود هشت کیلومتر در ثانیه) است. سرعت مافوق صوت، این امکان را به موشک قدر می‌دهد که حرکت خود را تا هدف، بدون آنکه رادار‌ها آن‌ را شناسایی کنند؛ ادامه داده و بر سیستم‌های ضد موشکی دشمن فائق آید.

برد موثر موشک قدر تا ۳۰۰۰ کیلومتر به ثبت رسیده است؛ بر همین اساس می‌توان قدر را در زمره موشک‌ های با برد بلند قرار داد. برد بلند موشک قدر این پیام را برای جهان دارد که هر هدفی در منطقه و حتی در اروپا در تیررس این موشک، قرار دارد.

قدر-۱۱۰ را مدل بهبود یافته موشک ایرانی شهاب۳ معرفی می‌کنند؛ قدر بر خلاف شهاب۳ دارای موتوری دو مرحله‌ایست.

ویژگی جالب قدر همین‌جاست. موشک در مرحله اول خود از سوخت مایع و در مرحله دوم از سوخت جامد استفاده می‌کند.

همین امر موجب شده است که قدر در زمره موشک‌های برد بلند قرار بگیرد. به کارگیری سوخت جامد در موشک قدر از ابتکاراتی بود که در سال ۲۰۰۵ میلادی انجام شد.

Ghadr-۱۱۰ A نسخه دیگری از موشک‌های قدر است؛ یک طراحی جدید از قدر که در آن از موتوری سه مرحله‌ای استفاده شده؛ علاوه بر این، موشک به لحاظ ظاهری هم تغییر کرده و طول آن از ۱۷.۵ متر به ۲۰ متر افزایش یافت. قدر ۱۱۰ به راحتی می‌تواند مسیر خود را تغییر دهد و همین موضوع باعث می‌شود تا هنگام شناسایی شدن توسط دشمن به راحتی بتواند با این قابلیت خود از منهدم شدن جلوگیری کند.

سر جنگی منحصر بفرد از ویژگی‌های موشک‌های بالستیک است که در موشک قدر هم وجود دارد. همانطور که گفته شد موشک قدر موشکی هوشمند است؛ این موشک به آسانی می‌تواند مسیر خود را تغییر دهد تا هنگامی که توسط دشمن شناسایی شد، به راحتی بتواند از سیستم‌های ضد موشکی دشمن بگریزد؛ سیستم خلبان خودکار پیشرفته و موقعیت یاب جهانی (GPS) از دیگر ویژگی‌های قدر است که به دقت بالای آن کمک می‌کند.

نصب کلاهک‌های بارانی روی موشک‌های بالستیک دوربرد قدر، به معنای این است که وقتی موشک بالای سر هدف برسد، کلاهک موشک باز شده و بارانی از بمب‌های کوچک چندین کیلویی را در حجم بالا در محیط گسترده می‌ریزد.

این کلاهک­ ها برای زدن مواضع پهن شده دشمن، باندهای فرودگاهی، آشیانه‌های فرودگاهی و جنگنده‌های روی باند و همچنین تجهیزات پدافندی و موشکی پخش شده روی زمین کاربرد بسیار خوبی دارند.

کلاهک‌های بلاست نیز، همان کلاهک­ های شدیدالانفجار هستند که با برخورد به هدف، یک انفجار با حجم آتش بالا ایجاد کرده و خسارت بالایی به هدف وارد می کنند.

سایت Global Security درباره موشک‌های این خانواده عنوان داشت: موشک‌های خانواده «قدر» از نوع بالستیک بوده که بردی معادل ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر داشته و وزنی قریب به ۲۵ تن دارد که دارای سوخت جامد است. این یعنی اگر این موشک‌ها مثلا در سمنان مستقر شوند، تا دهانه اقیانوس هند را تحت پوشش قرار می دهند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: موشک قدر توانایی های گسترده ای دارد و برد این موشک ها به اندازه ای است که نه تنها قابلیت هدف قرار دادن اسرائیل را دارند؛ بلکه می توانند پایگاه های آمریکا را در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هدف قرار دهد. موشک های کلاس «قدر» نشان دهنده توان راهبردی جمهوری اسلامی ایران است و دست دشمنان را در تهدید و تعرض کوتاه می‌کند اما همه سخنان باید در عمل نیز ثابت می‌شد.

موفقیت دانشمندان و طراحان ایرانی امروزه به همگان ثابت شده است و اکنون شاهد این هستیم که ایران در بسیاری از زمینه‌ها خودکفا شده است. اعمال تحریم‌های خصمانه علیه کشورمان نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و تهران توانست یکه و تنها راه خود را در حوزه دفاعی ادامه دهد.

کشور ما طی سال‌های اخیر توانسته‌ است طیف‌ متنوعی از موشک‌های بالستیک با ویژگی‌های متفاوت برای مقابله با انواع تهدیدات را طراحی و تولید کند که به همین سبب به یکی از قدرت‌های موشکی جهان و منطقه غرب آسیا تبدیل شده است. توانمندی نظامی و دفاعی کشور، بدون شک یکی از مهم ‏ترین محورهای راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تهدیدات است. همینطور بر اساس مولفه‌های قدرت، توان موشکی به عنوان یکی از مهمترین عامل بازدارنده تهاجم نظامی قرار دارد که کشور ما به خوبی از آن برخوردار است.

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :