به گزارش کلهرنیوز ، دوم آبان ماه سال جاری هیأت دولت بسته حمایتی از خانوار‌های کم درآمد را تصویب کرد. زمزمه بسته حمایتی از زمانی آغاز شد که نرخ ارز در ماه‌های پایانی سال ۹۶ شروع به افزایش کرد و به تبع آن قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار با رشد قیمتی محسوسی روبه‌رو شد. بدین منظور مسئولان دولتی از ۴ ماه پیش به فکر تهیه بسته حمایتی از خانوار‌های کم درآمد و افراد تحت پوشش افتادند.

یکی از عمده‌ترین مباحث تدوین بسته حمایتی مربوط به منابع آن بود که سناریو‌های مختلفی مطرح شد، اما در نهایت تأمین منابع از محل افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و پالایشگاه‌ها در دولت مصوب شد. (۲۹ مهرماه ابلاغ شد)

قرار است خوراک واحد‌های گفته شده برمبنای نرخ تسعیر دلار ۴۲۰۰ تومانی و مابه‌التفاوت آن با متوسط ماهانه نرخ تسعیر در سامانه نیمای بانک مرکزی محاسبه شود.

آخرین جزئیات بسته حمایتی نشان می‌دهد توزیع سبد کالا به خانوار‌های هدف به صورت تدریجی و مرحله‌ای انجام خواهد شد. در همین باره یک مسئول ارشد دولتی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه قرار است از محل افزایش قیمت خوراک تا پایان این ماه بخشی از منابع مالی سبد حمایتی تأمین شود، اظهار داشت: این سبد شامل اولین گروه خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگرانی است که از دولت مستمری دریافت می‌کنند.

وی افزود: همچنین دومین گروه دهک‌هایی که کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد خانوار آن‌ها باشد مشمول این طرح خواهند بود. همچنین سومین گروه مشمولان کارمندان دولت بوده که زیر ۳ میلیون تومان حقوق دریافت کنند.

این مقام ارشد دولت با اشاره به اینکه ۳ تا ۴ میلیون خانوار تحت پوشش نهاد‌های حمایتی همچون کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران هستند گفت: حدود ۵۰۰ هزار خانوار ایثارگر (مستمری از بنیاد شهید دریافت می‌کنند) وجود دارد.

این مقام آگاه دولتی از شناسایی دهک‌های پایین درآمدی با ۵ مدل بیان کرد و افزود: این افراد از طریق بانک‌های متعدد اطلاعاتی شناسایی شده که رقم آن‌ها حدود ۶ تا ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار هستند که البته روی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار آن‌ها همچنان اختلاف‌نظر وجود دارد که به زودی با تطبیق اطلاعات و راستی‌آزمایی وضعیت آن‌ها را نیز مشخص می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه منابع در نظر گرفته شده صرفاً برای خرید کالا‌های اساسی و مایحتاج غذایی خانوار است، عنوان کرد: سازوکار پرداخت آن مشخص شده و پول به حساب کارت یارانه یا کارتی مجزا به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و آن‌ها نیز می‌توانند بر اساس ۱۰ قلم کالای در نظر گرفته شده خرید کنند.

این مسئول ارشد دولتی با اشاره به ویژگی‌های در نظر گرفته شده برای کالا‌های مشمول بسته حمایتی یادآور شد: کالا‌های مدنظر داخلی بوده، قیمت مناسب داشته و فقر غذایی را جبران خواهد کرد که می‌تواند شامل گوشت، لبنیات، رب گوجه، حبوبات، روغن و نظایر آن باشد. قرار است کمیته‌ای متشکل از مسئولان وزارت رفاه، جهاد کشاورزی و صمت اقلام سبد حمایتی را تعیین کنند.

وی با تاکید بر اینکه سعی بر این است در آبان ماه اولین سبد حمایتی میان گروه‌های هدف (کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران) توزیع شود، خاطر نشان کرد: ارزش بسته حمایتی حدود ۱۰۰ هزار تومان است. در صورتی که منابع کافی تزریق شود پس از ارائه کامل به گروه‌های اعلام شده، مرحله دوم آن نیز شروع خواهد شد.

اگر بعد خانوار را ۳.۲ نفر در نظر بگیریم حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر مشمول بسته حمایتی دولت می‌شوند./فارس

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :