به گزارش کلهرنیوز ، کیوان کاشفی در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز ظهار داشت: کاهش نرخ ارز به علت برخی اقدامات و تدابیر دولت و بانک مرکزی رخ داده که تا حدود زیادی نیز موفق بوده است و توانسته نقش مهمی را در تثبیت بازار ایفا کند.

وی افزود: اگر این کاهش نرخ و تثبیت بازار به قیمت سرکوب تقاضا باشد در دراز مدت ادامه نخواهد یافت و ممکن است شاهد شوکهای دیگری باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه بیان کرد: انتظاری که در جامعه وجود داشت که تاکنون محقق نشده است و آن اینکه با وجود کاهش نرخ ارز قیمت ها کاهش نداشته این در حالی است که سرعت بالا رفتن کالاها با توجه به جهش قیمت ارز بسیار سریع بود اما پایین آمدن قیمت ها بسیار کند انجام شد و بازار از خود مقاومت نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: فراوانی کالا نیز در این میان موثر است در برخی از اقلام شاهد این هستیم که در بازار فراوانی کالا وجود ندارد و این امر موجب می‌شود که شیب کاهش قیمت ها خیلی ملایم باشد و مردم همچنان کاهش قیمت‌ها را به صورت محسوس احساس نکنند.

به گفته کاشفی، هرچه تعامل ملت ما با دنیا گسترش یابد به خصوص درباره بسته ای که اروپا پیشنهاد کرده اگرچه زمان آن طولانی شده و اگر تاثیرگذاری خاصی هم نداشته باشد به جهت بار روانی می‌تواند سبب کاهش نرخ ارز شود.

وی افزود: با این حال نباید از عوامل اصلی نوسانات ارز نظیر رشد نقدینگی غافل شد واگر رشد نقدینگی مهار نشود سیاست‌های اجرایی به خوبی عملیاتی نخواهد شد و در آینده دچار مشکل می‌شویم.

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :