به گزارش کلهرنیوز ، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه بیشترین خسارت‌های سیل اخیر در استان کرمانشاه را مربوط به راه‌ها و پل‌ها و نیز زیرساخت‌ها و خدمات شهری دانست و گفت: در حوزه تولید هم بیشترین زیان به بخش کشاورزی(زراعت، دام و شیلات) وارد شده که با دستور معاون اول رئیس جمهوری و استانداری کرمانشاه، در حال جمع‌بندی است.
جلیل بالایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با دستور استاندار کرمانشاه همه دستگاه‌های استان موظف شده‌اند تا روز یکشنبه فرم‌های ۱۸ گانه برآورد خسارت را تکمیل و به استانداری ارسال کنند تا برای جبران به هیات دولت ارائه شود.

نحوه محاسبه خسارت‌ها 
او گفت: محاسبه جبران خسارت سیل زدگان استان کرمانشاه همانند استان‌های سیل‌زده گلستان و فارس صورت می‌گیرد و تصمیم هیات دولت در باره آن ۲ استان، قابل تعمیم به سایر استان‌های سیل‌زده نیز هست.
بالایی همچنین با اشاره به درس‌های سیل اخیر برای استان گفت: به همه مدیران بخش‌های مختلف ابلاغ شده که تا روز دوشنبه هفته آینده تمام اقدام های پیشگیرانه و مقابله‌ای درباره حوادث مشابه و نیز تجربیات کسب شده از سیل اخیر به ویژه در حوزه مشارکت همگانی و ظرفیت‌های بین‌بخشی را در اختیار استانداری کرمانشاه قرار دهند.

مطالبه حق سیل‌زده‌ها، معیار ارزیابی دستگاه‌ها
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه درباره دیگر اقدام استانداری برای پیگیری حقوق سیل‌زدگان گفت: وزارتخانه های مختلف و موسسات و نهادهای کشوری تصمیمات مختلفی برای حمایت از سیل‌زدگان گرفته‌اند که دستگاه‌های زیرمجموعه آن‌ها در استان باید این موضوع را پیگیری و سهم کرمانشاه را مشخص و مطالبه کنند.
به گفته بالایی، استاندار کرمانشاه یکی از موارد ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مختلف استان در سیل اخیر را مطالبه حقوق سیل‌زدگان دانسته است.

آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده
بالایی در ادامه از فروکش کردن سطح آب رودخانه‌های استان خبر داد و گفت: با این حال براساس آخرین گزارش تا ساعت ۱۰ صبح امروز پنج روستای شهرستان هرسین و شهرک کرناچی در شهر کرمانشاه همچنان مشکل آبگرفتگی داشته‌اند.
به گفته او، خدمت رسانی غذایی به سیل‌زدگان و اسکان اضطراری آنان همچنان ادامه دارد اما تاکنون از هزار و ۳۵۰ مکان مهیا شده برای اسکان سیل‌زدگان تنها ۱۲۰ مکان هلال احمر استفاده شده که در مجموع ۶۸۹ خانوار در آن‌ها اسکان یافته‌اند؛ در واقع بیشتر سیل‌زدگان به منزل اقوام و آشنایان خود رفتند.

آبرسانی سیار به ۳۵ روستا 
بالایی با بیان اینکه در زمینه برق رسانی، گازرسانی و مخابرات مناطق سیل‌زده استان هیچ مشکلی وجود ندارد، اظهار کرد: قطعی آب شرب برخی مناطق شهری هم مرتفع شده اما همچنان آب شرب ۳۵ روستای استان با تانکر یا آب معدنی تامین می شود.
او افزود: از این تعداد ۲۸ روستا در حوزه شهرستان ثلاث و باباجانی قرار دارد که مسیر ارتباطی آنها تخریب شده است.

بازگشایی محور کرمانشاه به ایلام
بالایی با اشاره به باز بودن همه راه‌های اصلی استان عنوان کرد: تنها راه اصلی مسدود شده، محور کرمانشاه به ایلام از مسیر حمیل بود که بازگشایی آن به دستور استاندار آغاز شده و تا ساعتی دیگر تردد در آن جریان پیدا می کند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در عین حال بیان کرد: ۳۲ راه روستایی استان به دلیل شکستگی پل یا تخریب جاده مشکل دارند.
این مسئول ابراز امیدواری کرد که با فروکش کردن سطح آب رودخانه‌ها و تامین آب شرب همه روستاهای سیل‌زده شرایط هر چه زودتر به حالت عادی برگردد.
یک سامانه بارشی قوی از یکشنبه شب وارد آسمان استان کرمانشاه شد که طی ۲۴ ساعت بارش سراسری سبب آبگرفتگی و سیل و خسارت گسترده به زیرساخت‌های استان بویژه در حوزه کشاورزی و راه شد.
شدت بارش‌ها و سیل در شرق و جنوب شرقی استان بویژه شهرستان‌های هرسین، کنگاور و صحنه بیشتر بود./منبع : ایرنا

 

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :