به گزارش کلهرنیوز ، هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در هفتمین جلسه ستاد هماهنگی مدیریت بحران استان که در استانداری با حضور آیت الله علما نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه و آیت الله محمدی عراقی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، اظهار داشت: کرمانشاه شاهد فعالیت ۲ سامانه بارشی سنگین در ایام نوروز بود‌. اوج بارش های سامانه اول در شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب بود که به دلیل شدت بارش ها، سیل خیلی سریع راه افتاد. خوشبختانه در سرپل ذهاب از قبل کانکس های واقع در مسیر سیلاب تخلیه شدند و خسارتی وارد نشد.
وی اضافه کرد: در سیل اول یک نفر فوتی داشتیم که بسیار ناراحت کننده بود. دهیار آن روستا اگر هشدارهای لازم را داده بود شاید الان آن عزیز زنده بود. بنابراین دهیار را برکنار کردیم.
استاندار کرمانشاه گفت: در روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ماه شاهد فعالیت دومین سامانه بارشی سنگین در استان بودیم. در روز اول نیز شاهد حضور دکتر جهانگیری بودیم که در آمادگی بیشتر استان برای مقابله با مشکلات بسیار اثرگذار بود.
وی عنوان کرد: برخی از مردم با یک ابتکار بسیار جالب و خودجوش، درب مغازه‌های خود را ایزوگام کرده بودند که این ابتکار ویژه، بازتاب جهانی یافت و مورد تحسین قرار گرفت.
بازوند تاکید کرد: انصافا در سیل اخیر یک وفاق بسیار خوب صورت گرفت. نیروها و دستگاه های مختلف مانند مدیریت بحران، شورای تامین استان، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، هوانیروز، اطلاعات، هلال احمر، آب منطقه ای، شهرداری ها، دهیاری ها و دیگر دستگاه های خدمات رسان در حوزه آب و برق و گاز به شکل شبانه روزی پای کار بودند. در شب اول فعالیت سامانه تا صبح با فرماندهان ارتش و سپاه در منطقه مشغول گشت و مدیریت میدانی بودیم.
نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه گفت: در جریان طغیان رودخانه گاماسیاب، دبی این رودخانه به ۱۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده بود که بسیار سهمگین بود و ۵۰ روستا تحت محاصره آب قرار گرفتند. در این میان هشت روستا در محاصره کامل قرار گرفتند و خسارت های بسیاری به کشاورزی و دامپروری و ساختمان های آن ها وارد شد.
وی افزود: تخلیه اهالی این روستاها و دام های آن ها با سختی بسیار و با کمک نیروهای فداکار ارتش و سپاه انجام گرفت.
بازوند در ادامه گفت: در جریان طغیان رودخانه قره سو حدود ۲۰۰ خانوار در شهرک کرناچی کرمانشاه دچار سیل شدند که از این تعداد، ۴۰ خانه واقع در بستر رودخانه، به طور کامل دچار سیلاب شدند. این خانوارها هم خیلی سریع در جاهای پیش بینی شده اسکان داده شدند.
وی تصریح کرد: فراموش نکنیم رودخانه، خانه ی رود است و اگر کسی این خانه را خراب کند، روزی خانه خراب می شود. این سیل هم یک دوره بازگشت ۵۰ ساله داشت و در آینده هم اتفاق می افتد. بنابراین شهرداری نباید اجازه دهد خانه های جدید در بستر رودخانه احداث شوند.
استاندار کرمانشاه همچنین گفت: برای کنترل آب سدها یک کمیته تنظیم آب تعیین شده بود که با رهاسازی مدیریت شده بخشی از ظرفیت سدها، هیچ سدی سرریز نکرد.
وی در پایان گفت: با تخریب یک پل در مسیر گامسیاب، ارتباط ۶ روستای چمچمال قطع شده است. با دستور سردار عظیمی (فرمانده قرارگاه نجف اشرف نیروی زمینی سپاه) تیم مجرب مهندسی سپاه با شتاب در حال ساخت یک پل بسیار بزرگ است که به زودی ساخت آن به اتمام می رسد./ایرنا

 

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :