به گزارش کلهرنیوز ، رضا زارعی اظهار داشت: سطح زیر کشت زعفران در استان کرمانشاه در سال گذشته ۱۸۵ هکتار بوده که نسبت به سال ۹۶، ۱۰۰ هکتار افزایش داشته  است و براساس برنامه‌ریزی‌ها امسال دست‌کم ۲۵۰ هکتار در استان زیر کشت زعفران می‌رود.

وی با اشاره به اینکه میزان برداشت زعفران در سال گذشته ۵۵۰ کیلو بوده که نسبت به سال ۹۶، ۲۲۰ کیلو اضافه برداشت داشته است عنوان کرد: در صورت تحقق ۲۵۰ هکتار برنامه‌ریزی شده برای سطح زیر کشت، میزان برداشت در امسال به یک تن می‌رسد.

زارعی با بیان اینکه میزان پیاز مورد نیاز برای هر هکتار از اراضی زعفران بسته به نوع کشت متفاوت است گفت: پیاز مورد نیاز برای هر هکتار حداقل چهار تن و حداکثر هشت تن است و کشت هشت تن پیاز تولید بیشتری دارد اما بعد از چهار سال باید زمین جابه‌جا شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بیش از سه میلیارد تومان اعتبار برای تهیه پیاز زعفران تأمین شده است افزود: این پیاز به صورت مشارکتی در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود به این صورت که ۵۰ درصد پیاز زعفران یک مزرعه را جهاد کشاورزی تقبل می‌کند و تأمین مابقی به عهده خود کشاورز است.

وی بیان کرد: با توجه به هماهنگی با استان‌های صادرکننده پیاز زعفران و وجود اراضی کشاورزی در استان که پیاز قابل برداشت دارند، مشکل و کمبودی از نظر تأمین پیاز مورد نیاز زعفران‌کاران استان وجود ندارد.

زارعی با اشاره به حمایت جهاد کشاورزی برای حمایت از زعفران‌کاران استان عنوان کرد: چنانچه کشاورزی در عوض یارانه پرداختی برای تهیه پیاز زعفران درخواست تسهیلات داشته باشد، مانعی از این نظر وجود ندارد و تسهیلاتی با هفت درصد سود برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه زعفران غیر از سرپل‌ذهاب و قصرشیرین در سایر شهرستان‌ها قابل کشت است گفت: زعفران استان از نظر کمیت نسبت به سایر نقاط کشور بسیار عقب است اما از نظر کیفیت براساس آزمایش‌های انجام شده در داخل و خارج از کشور یکی از مرغوب‌ترین انوع زعفران کشور است.

وی به کشاورزان توصیه کرد که هر چه سریع‌تر نسبت به آماده‌سازی زمین، آبیاری و استفاده از کود اقدام کنند و اظهار کرد: مرداد ماه بهترین زمان برای کشت زعفران است و در مهر و آبان نیز برداشت می‌شود.

تسنیم

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :