به گزارش کلهرنیوز  ،  به نقل از اتاق بازرگانی استان کرمانشاه، ناصر مرادی با اشاره به پیگیری‌هایی که برای رفع ممنوعیت صادرات نخود انجام شد، اظهار داشت: در نهایت صادرات نخود از سر گرفته شد و هم اکنون منعی برای صادرات این محصول وجود ندارد.

وی با بیان اینکه با آزادسازی صادرات نخود باید تلاش زیادی برای ورود به بازارهای صادراتی داشته باشیم، افزود: ممنوعیت‌های مقطعی که طی سال‌های اخیر برای صادرات نخود اعمال شد باعث از دست رفتن برخی بازارهای صادراتی شده است.

رئیس شورای ملی نخود ایران گفت: در گذشته به بسیاری از کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس، پاکستان، افغانستان و … صادرات داشتیم و ذائقه این کشور به برند نخود ایرانی عادت کرده بود اما با ممنوعیت صادراتی که اعمال شده رقبای نخود ایرانی وارد بازار کشورهای دیگر شده است.

وی نخود هند، روسیه، استرالیا، آرژانتین و … را جایگزین نخود ایرانی در برخی بازارها دانست و گفت: نخود کشورهای دیگر به جهت اینکه مکانیزه تولید می‌شود و بسته بندی خوبی هم دارد بیشتر جای خود را در بازارهای صادراتی باز کرده است.

مرادی تصریح کرد: برای بهبود بازارهای صادراتی باید هم به توسعه سطح زیر کشت نخود و هم مکانیزه کردن تولیدات توجه ویژه داشته باشیم.

وی با اشاره به نیاز آبی کم نخود، گفت: می‌توان با صادرات نخود و وارد کردن ذرت به جای آن، به واردات آب مجازی در کشور هم کمک کرد.

رئیس شورای ملی نخود ایران در ادامه با بیان اینکه با از سرگیری صادرات این محصول اتفاق خاصی در بازار داخلی نخود رخ نخواهد داد، تاکید کرد: این تصور که قیمت نخود در بازار افزایش می‌یابد نادرست است زیرا با صادرات این محصول کمبودی در بازار رخ نخواهد داد.

وی از ظرفیت تولید حدود ۲۷۰ هزار تنی نخود در کشور یاد کرد و ادامه داد: این در حالی است که سرانه مصرف نخود برای هر ایرانی سالانه دو کیلوگرم است و با حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تن مازاد بر نیاز نخود در کشور مواجهیم.

مرادی اضافه کرد: البته در کنار تولید داخلی واردات نخود در کشور را هم داریم که برای مثال رقم آن در سال گذشته به ۷۰ هزار تن رسید و مجموع این موارد باعث می‌شود با کمبود نخود مواجه نشویم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای هم به قیمت نخود در بازار داشت و یادآوری کرد: طی حدود چهار سال گذشته قیمت نخود در بازار از کیلویی پنج تا هفت هزار تومان تغییری نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که اکنون با توجه به افزایش هزینه‌هایی که در بخش کشاورزی داریم کشت نخود برای کشاورزان زیان ده شده است.

مرادی با تاکید بر اینکه قیمت نخود باید به جایگاه واقعی خود برگردد، عنوان کرد: قیمت این محصول باید حداقل دو برابر افزایش یابد و به کیلویی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان برسد.

وی معتقد است این میزان افزایش قیمت برای سبد خانوار که دو برای هر فرد دو کیلوگرم نخود در سال است تأثیر چندانی ندارد اما برای تولید نزدیک ۳۰۰ هزار تنی که در کشور داریم گردش مالی نخود را به میزان زیادی افزایش خواهد داد و به سود کشاورزان است.

 

 

کلیدواژه ها : ,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :