به گزارش کلهرنیوز ، عصر چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸ اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد با حضور مسئولین، هنردوستان، هنرمندان و چهره های برجسته سینما و تئاتر ایران در سینما فرهنگیان اسلام آبادغرب برگزار شد.

جهانبخش حیدری فرماندار اسلام آبادغرب در این مراسم با خیرمقدم به مدعوین و تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: در جشنواره ملی تئاتر مرصاد شاهد برگزاری نمایش های گرانسنگی از بیش از ۲۰۰ هنرمند در ۲۵ گروه نمایشی از ۱۵ استان کشور بودیم  که در شهرهای اسلام آبادغرب، حمیل و دالاهو بالغ بر ۴۰ برنامه به اجرا درآمد.

وی با تقدیر از اهتمام دبیرخانه جشنواره ملی تئاتر مرصاد و همه دست اندرکاران این رویداد فرهنگی عظیم،  افزود: با هر نمایشی برخی از جنایات منافقین به افکار عمومی عرضه شد که با استقبال مردم اسلام آبادغرب از این برنامه ها شاهد هنرنمایی هنرمندان در اجرای برنامه ها بودیم.

فرماندار شهرستان با بیان اینکه؛ چنین برنامه های ملی نیازمند ردیف اعتباری در سطح وزارت ارشاد هستند، عنوان کرد: اعتبارات شهرستان در ظرفیت برنامه های فرهنگی ملی نمی باشد و اگر بخواهیم این برنامه ها را در شأن “مرصاد” و مردم اسلام آبادغرب توسعه بخشیم، نیاز به یک خط اعتباری جهت گسترش این برنامه های فرهنگی داریم.

در ادامه بهرام فاضلی زاد مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان کرمانشاه، ضمن تشکر از هنرمندان، داوران این برنامه، در باب ضرورت برگزاری چنین برنامه هایی گفت: دفاع و مقاومت یک مفهوم مقدس در تمام فرهنگ هاست و یک واژه مشترک در بین همه ملت ها دفاع است، به گونه ای که تمامی کشورها بنای یادبود و سرباز گمنام دارند که هر مقامی موظف به ادای احترام به آن است.

وی با اشاره به شکست آمریکایی ها در ویتنام، اظهار کرد: قریب به ۶ دهه است که دستور مکتوب و مکتوم هالیوود در راستای زدودن شکست شان در ویتنام است، آمریکایی ها با ساختن این فیلم های هالیودی می خواهند بگویند هیمنه آمریکا شکست ناپذیر است اما فرهنگ مقاومت نشان داد این هیمنه پوشالیشکست پذیر است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان با اشاره به رشد و توسعه قدرت دفاعی کشور، بیان داشت: ما زمانی سیم خاردار هم نداشتیم و شهدای ما برای ضربه زدن به دشمن، با از خودگذشتگی، خود را با قایق به ناوهای دشمن می زدند ولی اکنون جمهوری اسلامی به برکت خون شهدا به پیشرفت و قدرت دست یافته و کشتی های دشمن را در خلیج فارس توقیف می کند.

وی تصریح کرد: ماحصل چنین جشنواره هایی انتقال فرهنگ مقاومت است و یکی از ابزارهای ارتباط و انتقال این فرهنگ، هنر است.

فاضلی زاد خاطرنشان کرد: تئاتر ارائه زندگی است، چه در منولوک و چه در دیالوگ، تئاتر گفتگویهنرمندبا مخاطب است و این ابزار بسیار توانمند و پرنفوذ است و خیلی کم پیش می آید کسی تئاتری را ببیندو آنرا فراموش کند و این بخاطر اثرماندگاری هنر است.

وی افزود: آنچه که ما امروز نیاز داریم الزاما” بحث ریالی نیست، اگر چنین برنامه هایی در تقویم فرهنگی ما پایدار بماند سایر وجوه توسعه نیز همراه آن خواهد آمد و باید این برنامه ها تقویت شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان کرمانشاه تصریح کرد: اجرای برنامه ای نظیر تئاتر مرصاد الزاما” وظیفه یک دستگاه نیست، دفاع و مفاهیم عاملی جزء تکالیف حمایتی همه دستگاه های فرهنگی و اقتصادی است چون اساس اندیشه ماست.

وی با تأکید بر برنامه ریزی برای اجرای سال آینده گفت: یک، ششم بودجه فرهنگی کل اداره کل فرهنگ و ارشاد استان کرمانشاه برای این برنامه تئاتر مرصاد اختصاص یافته و ما با وجود ۱۴ شهرستان دیگرتکالیف خودمان را انجام داده ایم و اگر می خواهیم تاثیرگذاری داشته باشیم و تغییر ایجاد کنیم، زبان تغییر امروز زبان هنر است، لذا در این زمینه نیازمند حمایت هستیم.

در ادامه آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد در اسلام آبادغرب الهی تبار معاون سیاسی اجتماعی استانداری کرمانشاه باگرامیداشت یاد و خاطره شهدای عملیات مرصاد، گفت: حضور پیشکسوتان حوزه هنر راه را برای حضور جوانان ما هموارتر می کند.

وی افزود: شهیدان عملیات مرصاد که هم در جبهه صدامیان و هم در جببه منافقین در نبرد بودند توانستند درسی به یادمادنی درتاریخ به دشمنان ایران زمین بدهند.

الهی تبار عنوان کرد: سه ویژگی در جشنواره مرصاد مشاهده می شود؛ اول اینکه این جشنواره به یک حرکت ارزشی فرهنگی ملی که حوزه مقاومت را در بر می گیرد پرداخته و توانسته حماسه آفرینی های ملت ما در عرصه مقاومت با استفاده از هنر تئاتر را به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به تاریخ ” مرصاد” خاطرنشان ساخت: بعد از امضای قطعنامه ۵۹۸ دشمن با این خیال واهی که ملت ایران دیگر تاب و توان جنگ ندارد به کشور مان حمله کرد اما آن چیزی را که باور نداشتند روحیه مقاومت مردم بود، اسلام آبادغرب در آن مقطع تاریخی پایتخت ایران شد و همه نگاه ها به سمت گردنه مرصاد، اسلام آبادغرب و کرمانشاه بود، همه بخاطر معنا کردن فرهنگ ایثار و مقاومت آمده بودند و درس بزرگی به دشمنان داخلی و خارجی دادند و امروز همین قضیه تکرار می شود ما وقتی برجام را بستیم آنها باز هم در محاسبات خود اشتباه کرده و می کنند ، دشمنان فکر می کنند که مقاومت ایران شکستنی ست. اما مردم شهرستان به معنای واقعی کلمه “مقاومت” را معنا کردند، مردم دین خود را ادا کردند و این ما هستیم که مدیون این مردم هستیم.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری کرمانشاه با بیان ویژگی دوم جشنواره مرصاد، عنوان کرد: واژه دفاع و مقاومت به شکل هنرمندانه ای از زبان اصیل هنر تئاتر که ریشه در هویت دینی ما دارد بیان می شود و آن افتخارات را به نسل های بعدی منتقل می کنند.

وی افزود: شاخصه سوم جشنواره مرصاد این است که در دیار مقاومت اجرا می شود.

حمید نیلی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور در  آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد در اسلام آبادغرب با تشکر از کلیه دست اندرکاران این جشنواره گفت:  جشنواره های مختلفی در حوزه دفاع مقدس کشور وجود دارد اما مزیت جشنواره مرصاد این است که در بحث نفاق توجه بیشتری بشود.

وی ابراز امیدواری کرد: در ادوار آینده جشنواره ملی تئاتر مرصاد، کارهای بیشتری در حوزه تخصصی معرفی چهره نفاق دیده شود و دراین زمینه آثار بیشتری مشاهده گردد.

گفتنی ست: در خلال در  آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی تئاتر مرصاد در اسلام آبادغرب تیزر این جشنواره پخش شد و از خانواده شهید آرمند و شهید غلامحسین اعظمی دو تن از شهدای عملیات مرصاد تجلیل بعمل آمد و در پایان از داوران و برگزیدگان بخش صحنه ای وخیابانی جشنواره ملی تئاتر مرصاد با اهدای تندیس جشنواره و هدایای نقدی تقدیر بعمل آمد. همچین از تنی چند از پیشکسوتان حوزه تئاتر استان کرمانشاه و شهرستان اسلام آبادغرب تقدیر بعمل آمد.

/اسلام آبادخبر

تصاویر تکمیلی:

این خبر را به اشتراک بگذارید :