به گزارش کلهرنیوز ، خلیل حیدری ، با اشاره به مصوبه امروز دولت مبنی بر تصویب راه‌های مجاز گمرکی در سه استان کشور اظهار داشت: هیئت دولت با ایجاد راه‌های جدید مجاز گمرکی برای ورود و خروج کالا و مسافر در استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه و ایلام موافقت کرد.

وی عنوان کرد: بازارچه کیله سردشت در آذربایجان غربی، نقطه مرزی شوشمی، بازارچه مرزی سومار و بازارچه مرزی شیخ صله در کرمانشاه و بازارچه چیلات دهلران در ایلام، به‌عنوان راه‌های مجاز گمرکی تعیین شدند.

حیدری با اشاره به اینکه مرزهای مجاز شامل بازارچه‌های رسمی می‌شوند گفت: مرزهای مجاز رسمی نیز وجود دارند که ارگان‌های مختلف از جمله سازمان راهداری، گمرک، گذرنامه و نهاد ریاست جمهوری در آن مرز حضور دارند.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه افزود: در مرزهای مجاز رسمی تشریفات تجاری را گمرک و تشریفات ورود و خروج مسافر را گذرنامه انجام می‌دهد و سازمان راهداری نیز متولی زیرساخت‌ها است و نهاد ریاست جمهوری نیز کار نظارتی را به عهده دارد.

وی گفت: در بازارچه‌های رسمی تنها کالا تبادل می‌شود اما در مرز مجاز رسمی عبور و مرور مسافر و انجام تمام فعالیت‌های تجاری امکان‌پذیر است و در بازارچه اکنون تنها کالاهای صادراتی خارج می‌شود.

حیدری با اشاره به اینکه در مرز مجاز رسمی سازمان‌های رسمی مستقر می‌شوند افزود: تمام فعالیت‌های گمرکی از جمله ترانزیت، صادرات، واردات، ورود و خروج موقت، تردد مسافر، جابه‌جایی کالای همراه مسافر امکان‌پذیر است.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه بیان کرد: چنانچه منظور از این مصوبه دولت مرز مجاز رسمی باشد تعداد مرزهای مجاز رسمی در استان کرمانشاه از دو مورد به پنج مورد افزایش می‌یابد.

حیدری با بیان اینکه گمرک به عنوان نخستین سازمان در این مرزها مستقر بوده است  گفت: مردم اورامانات سالیان طولانی آرزوی تردد از مرز را داشتند و با این مصوبه و بعد از استقرار سازمان‌های رسمی می‌توانند با گذرنامه از این مرزها تردد کنند.

تسنیم

این خبر را به اشتراک بگذارید :