به گزارش کلهرنیوز ، آیت الله مصطفی علما در خطبه های عبادی-سیاسی این هفته نماز جمعه کرمانشاه، با توصیه همگان به رعایت تقوا، پرهیزگاری و دوری از معصیت، درباره سالروز شهادت امام محمد باقر (ع ) اظهار داشت: ایشان شکافنده علم بودند و تمام نوابغ، خود را در برابر امام باقر(ع ) خاشع می دانستند.
وی با تاکید بر اینکه امام محمد باقر(ع ) شخصیتی برجسته داشتند، خاطرنشان کرد: ایشان پایه گذار نهضت فرهنگی، علمی- اسلامی و تمدن اسلامی بودند به گونه‌ای که امروزه تمام شاگردان و مدرسان حوزه‌های علمیه بر سر سفره امام باقر و امام صادق(ع ) نشسته اند.
آیت الله علما گفت: احادیث فراوانی از امام باقر و امام صادق(ع ) باقی مانده است و این دو بزرگوار شاگردان بسیاری تربیت کرده اند.
آیت الله علما داشتن حسن خلق و برخورد خوب را یک سرمایه به ویژه در عصر امروز دانست و گفت: داشتن حسن خلق با افراد خانواده و میان اساتید و شاگردان و مدیران و ارباب رجوع و رعایت آن در همه شئونات زندگی امری لازم است.

آیت الله علما در خطبه دوم نماز جمعه با تاکید بر اینکه به فرموده مولای متقیان(ع ) تقوا نگهدارنده انسان است بیان کرد: روز هشتم ذی الحجه سالروز حرکت سیدالشهدا(ع ) از مکه به عراق و روز نهم ذی الحجه سالروز شهادت مسلم ابن عقیل و روز عرفه است.
وی روز عرفه را روز عید، دعا، ثنا و توجه دانست و افزود: امروزه بیشتر مساجد مراسم دعای عرفه را برگزار می‌کنند.
آیت الله علما خاطرنشان کرد: همچنین دهم ذی الحجه روز عید قربان به عنوان یکی از اعیاد بزرگ امت اسلام است که در آن به انجام مستحبات فراوانی از جمله قربانی کردن سفارش شده است.
نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه گفت: همه مردم چه حجاج و چه غیر حجاج باید به مستحبات ویژه عید قربان عمل کنند که یکی از آنها اقامه نماز این روز  است.
امام جمعه کرمانشاه بیان کرد: همچنین دوازدهم ذی الحجه سالروز پیروزی حزب الله لبنان و مقاومت ۳۳ روزه مقابل ارتش اسرائیل است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری بر روی مقاومت اصرار فراوانی دارند زیرا پیشرفتهای امروزی حاصل مقاومت است همچنین این مقاومت سبب شده آمریکا از روی ناچاری دست به اقداماتی بزند.
آیت الله علما گفت: همچنین در گرو مقاومت و توکل بر خدا پیروزی‌ها و پیشرفتهایی چه در جنگ تحمیلی و چه پیروزی انقلاب اسلامی حاصل شده است.
وی بیان کرد: امروزه نیز حزب‌الله با مقاومت خود در منطقه می درخشد و به دنیا معنای مقاومت و آثار آن را نشان می دهد.
آیت الله علما با اشاره به دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری گفت: معظم له در این دیدار خطاب به نخبگان فرمودند نباید آنها به نخبگی خود قانع شوند بلکه باید مرزهای دانش را به پیش ببرند.
وی با تاکید بر اینکه اگر روحیه انقلابی نباشد پیشرفتی حاصل نخواهد شد خاطرنشان کرد: همچنین رهبر انقلاب بر نگاه انقلابی و مبتنی بر تفکر اسلامی تاکید دارند.
آیت الله علما عنوان کرد: جوانان نخبه باید هدف اصلی خود را رسیدن به مرزهای دانش و فناوری و پیشبردن این مرزها قرار دهند و در این مسیر حرکت کنند.
وی افزود: همچنین مقام معظم رهبری در فراز دیگری از سخنان خود فرمودند انتظار این است که جوانان این نسل و نسل بعدی صدها مورد نظیر نانو و دیگر پدیده های ناشناخته علمی و زیست فناوری را کشف کنند زیرا هنوز بسیاری از حقایق ناشناخته مانده است.
آیت الله علما خاطرنشان کرد: رهبری با اشاره به فنون و اختراعات جدید فرمودند نخبگان باید از عهده این کشفیات برآیند.

مرصاد

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :