به گزارش کلهرنیوز به نقل از مرصاد  ، مرز خسروی قدیمی‌ترین گذرگاه مرزی ایران و عراق است و بعد از سالها بسته ماندن به روی زوار حالا باز هم وعده‌گاه عاشقان اهل بیت (ع) شده و دروازه کربلا.

مرزنشینان استان کرمانشاه که طولانی‌ترین مرز مشترک با کشور عراق را دارند این روزها خود را مهیای پذیرایی از مهمانانی عزیز می‌کنند که با خود برکت و امید می‌آورند.

موکب‌ها یکی پس از دیگری برپا می‌شود؛ پارکینگ‌ها در حال آماده شدن است و اردوگاه‌ها در حال برپایی. همه از مردم عادی و مسئولان دست به دست هم داده‌اند تا به بهترین شکل ممکن این میزبانی انجام شود.

انتقال زوار از خسروی به عراق با ۳۰۰ اتوبوس

جعفر همتی، رئیس قرارگاه ویژه اربعین مرز خسروی در دیدار با مسئولان دیاله عراق از توافق با مسئولان دیاله عراق برای رفع مشکلات خبر داد و گفت: عراق ۱۰۰ دستگاه اتوبوس برای حمل زوار از مرز خسروی تا بغداد در نظر گرفته است و علاوه بر اتوبوس‌های ایرانی که در چند روز آینده در منذریه مستقر می‌شوند خودروهای شخصی هم در صورت نیاز کار تردد را انجام می‌دهند.

وی افزود: برای سهولت در کار تردد زوار نیازمند همکاری خود آنها هستیم و برای تردد زوار از مرز منذریه تا جدیده‌الشط نیازمند کمک‌های ایران برای انتقال زوار تا بغداد هستیم و از بغداد تا کربلا تردد برعهده کشور عراق است.

رئیس قرارگاه ویژه اربعین در مرز خسروی بیان داشت: ۲۰۰ دستگاه اتوبوس در منذریه برای انتقال زوار تا بغداد مستقر می‌کنیم و با ۱۰۰ دستگاه اتوبوس عراق در مجموع ۳۰۰ دستگاه اتوبوس در آن‌سوی مرز خسروی کار انتقال زوار را انجام می‌دهند.

پایش تصویری مسیر زوار عبوری از مرز خسروی با پهبادهای ارتش

امیر فرهاد آریانفر فرمانده قرارگاه منطقه ای غرب ارتش هم در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد از پایش تصویری مسیر زوار عبوری از مرز خسروی با پهبادهای ارتش خبر داد و گفت: این پهبادها پایش تصویری را تا عمق ۱۰۰ کیلومتر انجام خواهند داد.

امیر آریانفر افزود: علاوه بر این از نیروهای ویژه و تکاور مخصوص در محل مستقر خواهیم کرد که این نیروها بتوانند امنیت کامل را برای زوار برقرار کنند.

وی ادامه داد: ما به طور کلی همه اقدامات و خدماتی که نیاز است در منطقه به زائران اربعین حسینی ارائه شود را فراهم کرده ایم و امیدواریم بتوانیم خدمات خوبی را به همه زائران از اقصی نقاط کشور که قصد تردد از مرز خسروی دارند را ارائه کنیم.

دپوی یک میلیون بطری آب در مرز خسروی برای اربعین حسینی

جواد الفتی نیا، مسئول قرارگاه اربعین شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد در خصوص اقدامات و برنامه های شرکت آب منطقه ای برای تامین آب مورد نیاز اماکن و موکب های مسیر زائران اربعین حسینی اظهار داشت: به این منظور قرارگاه مرکزی وزارت نیرو را در در مرز خسروی احداث و تجهیز کرده‌ایم.

وی افزود: پس از تجهیز قرارگاه در فاز اول حدود یک میلیون بطری آب را در آن دپو کرده ایم که در صورت نیاز طی ایام اربعین در اختیار زائران حسینی قرار گیرد.

مسئول قرارگاه اربعین آب منطقه ای کرمانشاه ادامه داد: همچنین ایستگاه های مختلفی به صورت ثابت و سیار در پایانه مرزی خسروی و شهر قصرشیرین تعبیه شده است که این آب ها به صورت خنک شده در ایستگاه های مذکور بین زوار محترم توزیع می‌شود.

الفتی نیا گفت: طی این ایام ۳ دستگاه بسته بندی آب از سوی وزارت خانه در اختیار ما قرار می گیرد، که علاوه بر یک میلیون بطری آب معدنی مذکور این دستگاه ها نیز آب مورد نیاز زائران را تولید می کنند و در اختیار آنها قرر می گیرد.

تدابیر پلیس برای تسهیل تردد زوار

سردار علی‌اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی استان کرمانشاه اظهار داشت: تمهیدات لازم از سوی پلیس برای تردد هر چه راحت تر زوار اربعین و عبور از مرز اندیشیده شده است.

وی افزود: پس از قطعی شدن بازگشایی مرز خسروی و امکان تردد زائران از آن همه ظرفیت استان به کار گرفته شد تا شرایط تسهیل تردد زوار حضرت سیدالشهدا(ع) فراهم شود.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه ادامه داد: یکی از امکانات فراهم شده برای زائران در محدوده مرز خسروی، اختصاص ۱۵۰ هکتار زمین به عنوان پارکینگ است تا زائران سراسر کشور که با خودروی شخصی تا مرز سفر می کنند دغدغه ای از این بابت نداشته باشند.

سردار جاویدان عنوان کرد: با هماهنگی پلیس راه کشور نیز بالغ بر ۵ هزار دستگاه اتوبوس در سراسر کشور برای انتقال زائران به مرزهای چهارگانه کشور اختصاص پیدا کرده که با توجه به استقبال احتمالی زوار برای تردد از مرز خسروی، بخش اعظمی از این اتوبوس ها روانه خسروی خواهند شد.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با بیان اینکه همکاران ما در پلیس راه و راهور نیز به صورت ۲۴ ساعته در جاده ها و میادین شهری حضور پیدا خواهند کرد، افزود: ماموران به راهنمایی و هدایت مسیر زائران خواهند پرداخت و احیانا با معدود رانندگان متخلف که با زیرپا گذاشتن مقررات رانندگی امنیت دیگران را به خطر می اندازند برخورد خواهند کرد.

راه‌اندازی ۵۸ گیت در مرز خسروی

این مسئول همچنین از راه اندازی ۵۸ گیت در مرز خسروی برای کنترل گذرنامه زائران و تسهیل در تردد آنها خبر داد و گفت: ماموران انتظامی از تردد هر زائری به خاک عراق که مدارک لازم را تهیه نکرده باشند، جلوگیری می کنند.

وی در ادامه از برقراری امنیت کامل در مرز خسروی خبر داد و گفت: از دو هفته پیش صدها زائر از مرز خسروی بدون کوچکترین مشکلی تردد و اکثر انها نیز از انتخاب این مرز رضایت کامل داشتند.

سردار جاویدان در پایان به عموم زائران اربعین اطمینان خاطر داد که مرز خسروی برای تردد آنها کاملا اماده بوده و پلیس آماده است بهترین خدمات را به آنها ارائه کند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :