به گزارش کلهرنیوز ، ناصر مرادی با اشاره به اینکه سیاستگذاری تجارت نخود باید به شورای ملی نخود واگذار شود اظهار داشت: تاکنون به دلیل اتخاذ تصمیماتی در وزارتخانه‌ها و بدون اظهار نظر شورای ملی نخود مشکلاتی ایجاد شده است.

رئیس شورای ملی نخود افزود: به طور نمونه واردات بی‌رویه نخود در سال‌های گذشته سبب شد بازارهای داخلی از دست بروند و تمام نخودها از سال‌های گذشته در انبارها باقی مانده و در حال فاسد شدن است.

مرادی گفت: واردات با نرخ پایین در واقع یارانه‌ای برای کشاورزان و تولیدکنندگان خارجی بود در حالی که تولیدکنندگان داخلی در حال ضرر هستند و بسیاری از محصول آن‌ها به فروش نرفته است.

وی بیان کرد: بسیاری از نخودها بدون هیچ نظارتی در کیسه‌های ایرانی و با عنوان تولیدکندگان ایرانی به کشورهای دیگر صادر و همین موضوع سبب وارد شدن ضربه سنگینی به نخود ایرانی در بازارهای هدف شده است.

رئیس شورای ملی نخود عنوان کرد: نخود یکی از کشت‌های مهم در استان‌های غربی کشور از جمله استان‌های کرمانشاه، کردستان، گلستان، همدان و آذربایجان شرقی و غربی است که کشت جایگزین غلات با کمترین نیازمندی به آب محسوب می‌شود.

مرادی با اشاره به اینکه نخودکاران به طور عمده کشاورزان خرده مالک یا دارای زمین‌های بسیار اندک هستند گفت: استان کرمانشاه به عنوان قطب تولید و تجارت نخود به عنوان یک برند در سطح کشور و بین‌المللی شناخته شده است.

وی با بیان اینکه نخود استان طی سال‌ها به بازارهای داخلی و منطقه‌ای از جمله حوزه خلیج فارس، هند، عراق، افغانستان و پاکستان صادر می‌شد گفت: این صادرات مدتی ممنوع شد و بعد از کش و قوس‌های بسیار و از دست دادن بازارها از چند روز گذشته برای بار دیگر آزاد شد.

رئیس شورای ملی نخود ایران گفت: با وجود وضعیت ایجاد شده در کشور از نظر بحران تورمی اما قیمت نخود طی سال‌های متمادی ثابت مانده و حتی نسبت به سال‌های گذشته افت قیمت شدیدی داشته است و بنابراین باید در موضوع قیمتی تجدید نظر شود./تسنیم

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :