به گزارش کلهرنیوز ، هر ساله با شروع سال آبی برخی از نقاط استان و شهر کرمانشاه به دلیل بارش باران با مشکلاتی مواجه می‌شوند که شیرینی نزول رحمت الهی را در کام مردم تلخ می‌کند در صورتی که با پیش‌بینی و انجام اقدامات لازم می‌توان بدون بروز خسارت از این نعمت بهره برد.

سیلاب ابتدای امسال و خسارت‌های وارد شده و کانال‌های نامناسب هدایت آب‌های جاری در سطح شهر نشان‌دهنده عدم پیش‌بینی و بی‌توجهی مردم در ساخت و ساز در حاشیه رودخانه‌ها و از عمده‌تری مشکلات در شرایط بحرانی سال گذشته آبی بود.

با توجه به این تجربه پرهزینه و پیش‌بینی بارندگی‌های سال جدید باید اقدامات لازم برای مقابله با سیل احتمالی انجام شود که ضمن جلوگیری از آسیب‌های سیل از بارش‌های مناسب به درستی استفاده شود.

۲۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان کرمانشاه در داخل شهرها قرار دارد

جلیل بالایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به ابلاغ قانون سازمان مدیریت بحران کشور در چهارم شهریور ماه اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی حداقل از یک هفته قبل در جریان هشدارها قرار می‌گیرند و با نزدیک شدن به ورود سامانه اطلاعات دقیق‌تر در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: براساس ارزیابی سازمان هواشناسی امسال از نظر حجم بارش یک سال نرمال پیش‌بینی می‌شود اما بارش‌های امسال تعادل و توزیع زمانی و مکانی مناسبی ندارد و همین موضوع سبب نگرانی می‌شود.

بالایی گفت: کارشناسان معتقد هستند که به دلیل تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین شدت بارش‌ها افزایش یافته و طول دوره باران کوتاه شده است و نخستین بارش در استان کرمانشاه که کمتر از ۲۴ ساعت ۳۰ میلی‌متر بارش باران گزارش شد گواهی بر این موضوع است.

وی از دستگاه‌ها و مردم درخواست کرد که با وجود چنین شرایط اقلیمی مشارکت لازم را در زمینه عدم توقف و عدم ساخت و ساز در مسیر رودخانه‌ها همکاری کنند افزود: در استان کرمانشاه ۱۲ سد فعال وجود دارد که با توجه به برداشت‌های انجام شده از این سدها اکنون ۴۵۰ میلیون مترمکعب فضای خالی در سدها وجود دارد.

بالایی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه ۲۰۰۰ کیلومتر رودخانه وجود دارد که ۲۰۰ کیلومتر آن در داخل شهرها قرار دارد افزود: مدیریت و مسئولیت سیلاب در رودخانه‌ها در داخل و خارج از شهرها بر عهده امور آب است.

وی با بیان اینکه براساس قانون جدید مسئولیت و مدیریت سیلاب بر عهده وزارت نیرو است بیان کرد: مجموعه نقاطی که امکان بالا آمدن آب و بروز خسارت دارند شناسایی شده‌اند و برنامه‌ریزی لازم برای مدیریت آن‌ها انجام شده است.

بالایی با اشاره به اینکه ۳۲  شهرداری در استان کرمانشاه وجود دارد و ۳۰ میلیارد تومان اعتبار از محل سیل به این ارگان‌ها ابلاغ شده است گفت: از ۳۲ شهرداری بیش از ۲۷ مورد اقدامات لازم را انجام داده‌اند و مابقی شهرداری‌ها بعد از تذکرات لایروبی را انجام داده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه افزود: امور آب وعده داده که در نقاطی از آبشوران که بهسازی آغاز شده است در پایان همین ماه پروژه به اتمام برسد.

بارش‌های پاییز امسال کمی بیشتر از حد طبیعی پیش‌بینی می‌شود

محمد خسروی مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه بارش فصل پاییز در حد نرمال و کمی بیشتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود اظهار داشت: نرمال بارش سطح استان ۱۲۰ تا ۱۷۰ میلی‌متر است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل پاییز امسال بارش‌ها بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ مییلی‌متر برسد.

وی با بیان اینکه میانگین بارش در سطح استان از ابتدای مهر ماه تاکنون ۵۱ میلی‌متر بوده است عنوان کرد: چنانچه سامانه بارشی نیازمند اطلاعیه یا هشدار باشند از یک هفته قبل صادر می‌شود.

خسروی گفت: براساس آخرین پیش‌بینی‌ها برای فصل زمستان بارش‌هایی در حد مقداری کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود و برای فصل بهار سال آینده بارش‌ها نزدیک به نرمال و برای اردیبهشت ماه کمی بیشتر از نرمال پیش‌‌بینی می‌شود.

وی افزود: با توجه به کمبود بارش‌ها در دو دهه گذشته هر مقدار بارش که وجود داشته باشد باید برنامه‌ریزی‌ها براساس خشکسالی باشد زیرا در گذشته از منابع زیرزمینی به‌ویژه برای بخش کشاورزی بدون برنامه استفاده شده است.

واحدهای حاشیه رودخانه قره‌سو در شهر کرمانشاه باید تخلیه شوند

بهرام درویشی مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه اظهار داشت: سیلاب بهار امسال بخش‌هایی از شهرک کرناچی کرمانشاه را که در حاشیه رودخانه قره‌سو واقع شده بودند و ساخت‌ و سازهای حریم رودخانه را زیر آب برد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه عنوان کرد: براساس وظایف و قانون مسئولیت رودخانه‌های داخل شهر بر عهده وزارت نیرو نیست اما در زمینه لایروبی اقداماتی آغاز شده است.

درویشی با بیان اینکه لایروبی و ساماندهی نقاط حادثه‌خیز در نقاط مختلف استان آغاز شده است گفت: در شهر کرمانشاه در حاشیه شهرک کرناچی به‌زودی کار آغاز می‌شود و واحدهایی که در بستر رودخانه قرار دارند باید تخلیه کنند.

وی افزود: به رودخانه گاماسیاب در محدوده بند انحرافی عین‌القاص به دلیل سیلاب امسال آسیب جدی وارد شد که با تمام محدودیت‌های موجود کار آغاز شده است.

درویشی بیان کرد: میزان بارندگی‌ها در استان کرمانشاه نسبت به بلندمدت که یک دوره ۳۰ ساله محسوب می‌شود ۷۷ درصد افزایش یافته اما براساس پیش‌بینی‌ها امسال در مجموع یک سال نزدیک به نرمال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با بیان اینکه یک سوم از ظرفیت ۱۲ سد مخزنی استان کرمانشاه خالی و آماده هدایت سیلاب است گفت: استان کرمانشاه بیش از ۱۷۰۰ کیلومتر رودخانه دارد که ۲۰۰ کیلومتر آن از داخل شهرها می‌گذرد و خانواده‌ها باید مراقب این موضوع باشند.

لایروبی کانال‌ها و مسیل‌ها قبل از بارش باران شدید در کرمانشاه انجام می‌شود

خسرو عیسائیان معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه تمام امکانات و تجهیزات نیروهای خدماتی کلانشهر کرمانشاه برای حوادث غیرمترقبه آماده است اظهار داشت: کارشناسان هواشناسی کرمانشاه برای کرمانشاه بارندگی و آبگرفتگی معابر را پیش‌بینی کرده بودند که شهرداری کرمانشاه نیز برای خدمت به مردم در آماده‌باش قرار دارد.

وی با بیان اینکه قبل از آغاز باران شدید لایروبی کانال‌ها و مسیل‌ها در مسیرهای مختلف از شمال شهر تا جنوب شهر انجام خواهد گرفت عنوان کرد: با آغاز بارش‌ها شهرداران مناطق و نواحی شهر کرمانشاه به لایروبی کامل کانال‌ها و معابر در شهر کرمانشاه به صورت ۲۴ ساعته با حضور در سطح شهر آمادگی کامل برای ارائه خدمات لازم و مقابله با هرگونه بحران احتمالی در زمینه آبگرفتگی را دارند.

معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه با بیان اینکه تمام نیروهای شهرداری کرمانشاه در آماده‌باش کامل قرار دارند خاطرنشان کرد: به طور کلی، شهرداری کرمانشاه با حضور تمامی عوامل حوزه خدمات شهری و نظارت مدیران مناطق تمام تلاش خود را برای رفع هرگونه مشکل به کارگرفته است.

عیسائیان عنوان کرد: همشهریان نکات ایمنی لازم را رعایت کنند و نهایت همکاری را با عوامل شهرداری به عمل آورند و در صورت بروز هرگونه مشکل و حادثه با شماره تلفن ۱۳۷ مربوط به مرکز فوریت‎های شهرداری تماس بگیرند و درخواست ارسال نیرو برای رفع مشکل به وجود آمده داشته باشند.

انتظار می‌رود مسئولان استانی با توجه به خسارت سیل در استان کرمانشاه و سایر استان‌ها اقدامات پیشگیرانه را مدنظر داشته باشند و برنامه‌های خود را به تنها چند روز قبل از وقوع بارش‌های سنگین موکول نکنند.

/تسنیم

این خبر را به اشتراک بگذارید :