به گزارش کلهرنیوز ، جلیل بالایی ، با بیان اینکه وام ۱۲ میلیون تومانی مشمول تمام افراد نمی‌شود اظهار داشت: این وام مربوط به واحدهای احداثی مناطق زلزله‌زده است که تمام تسهیلات و بلاعوض‌های مربوطه را گرفته‌اند اما به دلیل مشکلات مالی واحدهای مسکونی آنها تکمیل نشده است.

وی با اشاره به اینکه وام به واحدهای احداثی تکمیل نشده مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه تعلق می‌گیرد عنوان کرد: این وام با معرفی بنیاد مسکن پرداخت می‌شود و اگر دلیل عدم پرداخت بدهی پرداخت اقساط تسهیلات ساخت و معیشتی باشد بانک‌های عامل موظف هستند میزان اقساط معوق را از تسهیلات ۱۲ میلیونی کسر و مابقی را در اختیار وام‌ گیرنده قرار دهند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه  با بیان اینکه وام  ۱۰ میلیون تومانی معیشتی دارای ۱۵۰ قسط است عنوان کرد: اگر افراد ۱۰ قسط معوق داشته باشند حداکثر یک‌ و نیم میلیون تومان می‌شود و در این صورت می‌توانند ۱۰ و نیم میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

بالایی خاطرنشان‌کرد: براساس ماده ششم قانون پرداخت تسهیلات واحدهای زلزله‌زده به صراحت اعلام شده است که هرگونه بدهی و چک برگشتی و تسهیلات معوق قبلی مانع از پرداخت تسهیلات جدید بازسازی خانه‎ها نمی‌شود و افراد مشمول این تسهیلات را پس از حادثه گرفته‌اند و شامل امهال نمی‌شود.

وی در مورد شایعات مطرح شده تمدید یک ساله امهال وام‌های مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: استاندار کرمانشاه چنین موضوعی را اعلام نکرده است ولی پیگیری برای آن ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه عنوان کرد: پایان دوره امهال تسهیلات قبل از زلزله افراد مشمول، صرف نظر از تاریخ اعمال امهال به موجب قانون تسریع امهال از تاریخ حادثه به مدت دو سال یعنی ۲۰ آبان امسال خواهد بود.

وی با بیان اینکه تاکنون مدت تسهیلات دو سال گفته شده، افزایش نیافته و تمدید نشده است خاطرنشان کرد: هرگونه تغییر در مدت ذکر شده نیازمند تصویب مجلس است.

بالایی در پاسخ به این سوال که مردم چگونه از تصمیمات احتمالی مطلع می‌شوند عنوان کرد: به محض تصمیم مجلس و ابلاغ آن بلافاصله از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی و به بانک‎ها برای اجرا اعلام می‌شود.

/تسنیم

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :