به گزارش کلهرنیوز  ، اسحاق جهانگیری روز پنجشنبه در محل فرمانداری شهرستان قصرشیرین در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در سالگرد زلزله ۷ و سه دهم ریشتری ، شاهد یک اتفاق تلخ دیگری در مناطق غرب کرمانشاه و یک زلزله ای با قدرت ۶٫۴ ریشتر بودیم که برای حادثه ای به این بزرگی باید به صورت مجزا به عوارض آن بپردازیم.
وی اظهار داشت: اگرچه در این زلزله تلفات جانی نداشتیم اما باید به خسارت های آن توجه کنیم و اگر نیاز است فرصت دوباره برای امهال وام ها داده شود و جایی که نیاز است کمک های بیشتری ارائه کنیم.
معاون اول رییس جمهوری در ادامه با اشاره به بازدید امروز از شهرستان های قصرشیرین و گیلانغرب گفت: برخی واحدهایی را که مردم در زلزله گذشته آسیب دیده و تعمیر کرده بودند در زلزله اخیر آسیب دیده و دوباره نیاز به تعمیر داشت و برخی واحدها نیز باید تخریب و احداث شود.
جهانگیری ادامه داد: نکته مهم این است اگر واحدها با قدرت و مهندسی و اصولی ساخته شود ، شاهد تلفات و خسارت نخواهیم بود و این یک پیام برای همه است چون کشور ما روی گسل زلزله قرار دارد و باید به سرعت به سمت بازسازی واحدهای فرسوده برویم تا دغدغه ای نداشته باشیم.
وی همچنین با اشاره به سالگرد زلزله ۷ و سه دهم ریشتری پارسال غرب کرمانشاه گفت: اقدام های مهمی در این زمینه انجام گرفته در مراحل اولیه نیاز به آوار برداری واحدها بود و بیش از ۱۰ هزار مصدوم از زیر آوار بیرون کشیده شد که این اقدام بی نظیر در زمینه امداد و نجات بود و کار بزرگی صورت گرفت.
معاون اول رییس جمهوری ، توزیع ۱۰۰ هزار تخته چادر برای اسکان اضطراری و ۲۰ هزار عدد کانکس برای اسکان موقت و همچنین ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی و تعمیر ۵۵ هزار واحد تعمیری را یک کار بزرگ بیان کرد که حجم قابل توجهی است زیرا ساخت و تعمیر ۱۰۴ هزار واحد آسیب دیده نیاز به یک برنامه ریزی طولانی و گاهی چند سال زمان دارد که ظرف کمتر از یک سال انجام شده است.
جهانگیری گفت: البته ساخت تعدادی از واحدها هنوز باقی مانده که نیاز به بازسازی دارند که در چند ماه آینده همه واحدهای روستایی و تا سال ۹۸ واحدهای شهری به طور کامل تکمیل و ساخته خواهند شد.
معاون اول رییس جمهوری روز پنجشنبه به منظور بازدید از مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و اطلاع از آخرین وضعیت روند امداد رسانی به زلزله زدگان وارد فرودگاه شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه شد.
معاون پارلمانی رییس جمهوری ، وزیر راه و شهرسازی ، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، رییس جمعیت هلال احمر و رییس ستاد بحران کشور جهانگیری را در این سفر همراهی می کردند.
جهانگیری نهم مرداد ماه سال جاری نیز به منظورافتتاح پنج هزارمین واحد مسکونی بازسازی شده در روستاهای زلزله زده استان و بازدید از این مناطق وارد کرمانشاه شد.
ششم آذر ماه سال ۹۶ هم معاون اول رییس جمهوری بعد از وقوع زلزله مهیب ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان، با هدف بررسی و ارزیابی روند امدادرسانی و حل مشکلات مردم مناطق زلزله زده و همچنین اطلاع از نحوه اجرای برنامه بازسازی خانه های تخریب شده به کرمانشاه سفر کرد.
زلزله ۶٫۴ ریشتری یکشنبه شب هفته جاری به حدی شدید بود که در تمام نقاط استان کرمانشاه احساس شد و اکثر مردم را به معابر عمومی و بوستانها کشاند.
در زلزله ۶٫۴ ریشتری شامگاه یکشنبه چهارم آذر شهرستان سرپل ذهاب ۷۷۱ نفر مصدوم شدند.
سه هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی تاکنون از سوی ۴۷ تیم ارزیاب از ستادهای معین در مناطق زلزله زده مورد ارزیابی قرار گرفته که در مجموع با توجه به بازسازی و تعمیر ۸۰ درصد واحدهای مسکونی این مناطق، آسیب جدی به واحدهایی مسکونی وارد نشده و ۲۰ درصد واحدها در حد تعمیری هستند.
در ۱۲ روستای اصلی کانون زلزله در شهرستان های قصرشیرین و گیلانغرب نیز ارزیابی ها انجام شده است و ۱۶۰ واحد مسکونی در مجموع دچار خسارت شده اند که این واحدها همگی تعمیری هستند.
این زلزله پس لرزه زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته بوده که در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب رخ داد و ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند./ایرنا

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :