به گزارش کلهرنیوز ، هوشنگ بازوند روز جمعه در جلسه مربوط به شناسایی مناطق در مسیر سیل استان در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: از چهارم تا دوازدهم فروردین امسال میانگین بارش باران در استان به ۱۵۱ میلی متر رسید که تقریبا اندازه یک فصل در این ۱۰ روز شاهد بارندگی بودیم.
وی ادامه داد: با توجه به اخطاریه های صادر شده از سوی اداره کل هواشناسی، ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان ها به موقع تشکیل و با برنامه ریزی مناسب و اطلاع رسانی های دقیق باعث شدند که خسارت های مالی و جانی به حداقل برسد.
بازوند تصریح کرد: همراهی خوب مردم در جریان وقوع سیل اخیر و اندیشیدن تمهیدات لازم باعث شد تا این بحران طبیعی به خوبی مدیریت شود.
استاندار کرمانشاه با اشاره به وارد آمدن خسارت ۱۵۰۰ میلیارد تومانی به بخش های مختلف استان، گفت: باید با کمک نماینده ها تلاش کنیم تا بخش قابل توجهی از این خسارت ها جبران و اعتبارات عمرانی لازم را دریافت کنیم.
وی با بیان اینکه در حوادث این چنینی لازم است نقاط ضعف و قوت آن شناسایی شود، افزود: یکی از نقاط ضعفی که در حادثه سیل اخیر به چشم آمد فراهم نکردن محل اسکان مناسب برای مردمی بود که از آن ها خواسته شد تا منزل و محل سکونتشان را ترک کنند.
بازوند با بیان اینکه ابتدا باید سرپناه مناسبی برای مردم و اموال با ارزششان پیدا می شد بعد از آن ها خواسته می شد که سکونتگاه خود را ترک کنند، یادآوری کرد: فردی که ده ها سال برای جمع کردن امکانات رفاهی خود و خانواده اش تلاش کرده به این راحتی حاضر نمی شود آن ها را ترک کند.
مدیر ارشد استان همچنین خواستار اندیشیده شدن تدبیری برای نقاطی که شیب رودخانه به طرف داخل شهر است، شد و گفت: در چنین نقاطی به خصوص اگر این شیب نیز کم و سرعت عبور آب پائین باشد مشکلاتی را ایجاد می کند که نمونه آن را در جریان سیلاب شهرک کرناچی دیدیم.
وی، تخریب رودخانه ها و تبدیل آن ها به خیابان در شهرها را یکی از مهمترین دلایل وقوع سیلاب در شهرها عنوان کرد و گفت: این موضوع در جریان سیلاب اخیر و در بسیاری از استان ها خود را نشان داد.
بازوند همچنین با انتقاد از اجرایی نشدن طرح مهندسی رودخانه ها نیز گفت: اگر این طرح در رودخانه گاماسیاب اجرا می شد به طور قطع از طغیان آن در پنج تا ۶ نقطه جلوگیری و حدود ۱۰ هزار هکتار زمین زیر آب نمی رفت.
استاندار کرمانشاه در ادامه به مکلف شدن استانداران کشور برای شناسایی مناطق مسکونی، اداری، تجاری و عمومی در معرض سیل و ارسال گزارش به وزیر کشور خبر داد و گفت: طبق نامه و دستور رئیس جمهوری این کار باید تا یکشنبه آینده و با کمک شهرداران انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین شهرداران نقاط مختلف استان وظیفه داران تا تمامی نقاط شهری و حتی روستایی در معرض سیل اعم از واحدهای مسکونی و تجاری و همچنین واحدهای اداری و عمومی را شناسایی و حداکثر تا روز یکشنبه آینده (۲۵ فروردین) برای استانداری کرمانشاه ارسال کنند.
بازوند در پایان با محکوم کردن اقدام اخیر آمریکا در قراردادن نام سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی، گفت: ملت ایران با پیوستن به پویش «من یک سپاهی هستم» پاسخ دندان شکنی به این اقدام آمریکا داده تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز تبدیل به یک محور وحدت در کشور شود./ایرنا

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :