به گزارش کلهرنیوز ، وقوع زلزله آبان ماه ۹۶ هرچند تمام بخش‌های استان را تحت تأثیر قرار داد اما مستأجران آخرین گروهی بودند که با فشارهای رسانه‌ای مورد توجه مسئولان قرار گرفتند.

اما توجه مسئولان تنها به دادن وعده‌هایی ختم شد که اراده‌ای برای انجام آن وجود نداشت که تأمین زمین برای ساخت مسکن یکی از این وعده‌ها بود اما بعد از گذشت نزدیک به دو سال رنگ باخت.

برگزاری جلسات مختلف هر چند ماه یکبار و اتخاذ تصمیمات جدید در این زمینه و عدم تحقق آن‌ها نشان می‌دهد که اراده یا توانی برای رفع این دغدغه وجود ندارد و این در حالی است که بسیاری از مستأجران بعد از گذشت دو سال روزهای گرم و سرد را همچنان در کانکس گذرانده‌اند.

به دنبال جذب اعتبار ودیعه مسکن برای مستأجران هستیم

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه درباره وضعیت مستأجران زلزله‌زده گفت: ۴۰ میلیون تومان برای مستأجران واحد‌های تخریبی در نظر گرفته شده است اما استنباط ما این است که با این مبلغ و گرانی مصالح نمی‌توان خانه ساخت.

وی عنوان کرد: به دنبال این هستیم این مبلغ افزایش یابد و به مستأجران ودیعه مسکن پرداخت شود که شرایط برای خرید مسکن حاضری توسط مستأجران فراهم شود زیرا تعداد واحد‌های ساخته شده در شهر چند برابر قبل از زلزله است.

استاندار کرمانشاه گفت: ممکن است زمین نیز برای مستأجران تأمین شود اما به طور قطع به صورت مشارکتی نخواهد بود بلکه خریداری می‌شود.

سردرگمی مسئولان در تصمیم‌گیری برای مستأجران زلزله‌زده

فرهاد تجری نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: بعد از وقوع زلزله وعده‌هایی همچون تأمین زمین برای مستأجران واحد‌های تخریبی توسط مسئولان داده شد اما عملی نشد.

وی عنوان کرد: هفته گذشته در جلسه‌ای با مسئولان کشوری و استانی وعده‌هایی داده شد اما سردرگمی در تصمیم‌گیری یکی از مشکلات در این حوزه است.

تجری با بیان اینکه هر بار نسخه‌ای برای مستأجران تجویز می‌شود گفت: در ابتدا قرار بود زمین‌هایی به صورت توافقی با مسکن و شهرسازی در اختیار مستاجران قرار گیرد.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس شورای اسلامی افزود: در مرحله بعد قرار شد در سه نقطه شهر زمین‌هایی با محدوده کوچک خریداری شود و در قالب طرحی همچون مسکن مهر برای ساخت و ساز در اختیار مردم قرار گیرد.

تجری با اشاره به گذشت نزدیک به دو سال از وقوع زلزله گفت: امید داریم این وعده اجرایی و عملیاتی شود و مستأجرانی که منتظر تصمیم دولت هستند از بلاتکلیفی خارج شوند.

راه و شهرسازی هنوز ساز و کار خود برای تأمین زمین را ارائه نکرده است 

جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: در ابتدای وقوع زلزله تلاش بر این بود که مستأجران آسیب‌دیده که بیشتر آن‌ها در سرپل‌ذهاب هستند نیز صاحب مسکن شوند.

وی عنوان کرد: تأمین زمین برای مستأجران واحد‌های تخریبی این توقع را ایجاد می‌کند که چرا سایر مستأجران نتوانند از این امتیاز استفاده کنند و از طرفی محدودیت‌های قانونی برای خرید و اهدای زمین به این افراد وجود دارد.

بالایی با بیان اینکه تاکنون وزارت راه و شهرسازی سازو کار خود را برای تأمین زمین مستأجران واحد‌های تخریبی ارائه نکرده است گفت: چنانچه زمین تأمین شود تسهیلاتی که به واحد‌های تخریبی اعطا شد به مستأجران نیز پرداخت می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه تأمین زمین توسط خود مستأجران غیرممکن است اما هرکدام زمین داشته باشند تسهیلات ساخت به آن‌ها پرداخت می‌شود افزود: اما چنانچه زمین از طرف راه و شهرسازی تأمین نشود به دنبال این هستیم که بهش عمده‌ای از این پول را در قالب ودیعه مسکن در اختیار این افراد قرار داده شود که خانه اجاره کنند.

وی بیان کرد: در شهرهای زلزله‌زده از جمله سرپل‌ذهاب بیش از ۴۰۰۰ تا ۱۰ هزار مورد مازاد بر وام های قبل از زلزله ساخته شده است و به این معنا است که تعداد واحد‌های اجاره‌ای بیش از پیش افزایش یافته است.

بالایی با اشاره به اینکه هیچکدام از تصمیمات ذکر شده قطعی نیست گفت: از طرفی مستأجران با ۴۰ میلیون تومان صاحب خانه نمی‌شوند.

اراده‌ای برای رفع مشکل مستأجران زلزله‌زده وجود ندارد

یکی از مستأجران زلزله‌زده با اشاره به بلاتکلیفی مستأجران گفت: قرار بود زمین یا تسهیلات به این افراد پرداخت شود اما هنوز اتفاقی نیفتاده است و اراده‌ای برای این موضوع وجود ندارد.

وی عنوان کرد: بسیاری از مستأجران هنوز در کانکس به سر می‌برند زیرا توانایی پرداخت اجاره‌بها را ندارند و از طرفی مسئولان تکلیف را مشخص نمی‌کنند.

یکی دیگر از مستأجران در شهر سرپل‌ذهاب با بیان اینکه در دو سال گذشته بارها برای تعیین تکلیف وضعیت خود مراجعه کرده‌ایم اما جواب قاطعی نگرفته‌ایم گفت: در ابتدا وعده زمین به ما دادند و این مدت به امید اینکه روزی صاحب خانه می‌شویم در اردوگاه گذراندیم.

وی عنوان کرد: اجاره‌بهای مسکن در سرپل‌ذهاب نیز همچون سایر شهرها به شدت افزایش یافته و دیگر توان پرداخت اجاره یا رهن را نداریم و از طرفی صاحبان ملک نیز به دلیل مشکلات مالی حاضر به مراعات مستأجران نیستند.

زندگی در کانکس و اردوگاه‌هایی که آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی بسیاری را به دنبال دارد علاوه بروز مشکلاتی برای خانواده‌ها برای جامعه و دولت نیز هزینه گزافی را به همراه خواهد داشت. بنابراین از مسئولان انتظار می‌رود بعد از گذشت دو سال تصمیم قاطع و امیدوارکننده‌ای برای مستأجران اتخاذ کنند و از طرفی صاحبان املاک در مناطق زلزله‌زده بیش از پیش اوضاع و شرایط همشهریان خود را درک کرده و با تعیین قیمت‌هایی معقول برای اجاره‌بها برای داشتن یک سقف به مستأجران کمک کنند.

تسنیم

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :