به گزارش کلهرنیوز به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، در پی سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور، وزیر خارجه و هیئت همراه در آذربایجان شرقی، مقامات و سیاستمداران کشورهای مختلف این حادثه تلخ را به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفتند.

پیام تسلیت اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پیامی به مناسبت شهادت رئیس جمهور کشورمان نوشت: ما در روزهای سخت در کنار همسایمان ایران هستیم.

از خداوند متعال برای همکار عزیزم، برادرم و رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای ابراهیم رئیسی که با خبر شدیم متأسفانه در سانحه بالگرد دار فانی را وداع گفت، طلب مغفرت دارم.

برای وزیر امور خارجه ایران و سایر کسانی که در همان بالگرد جان خود را از دست دادند آرزوی رحمت الهی دارم.

اینجانب تسلیت عمیق خود را به ملت و دولت دوست و برادر ایران بویژه به مقام معظم رهبری و خانواده محترم رئیس جمهور و سایر درگذشتگان اعلام می دارم.

من به عنوان یک همکار که شخصاً شاهد تلاش های ایشان برای صلح مردم ایران و منطقه در دوران مسئولیت بودم، با احترام و سپاس از آقای رئیس یاد می کنم.

پیام تسلیت نخست وزیر مالزی

انور ابراهیم، نخست وزیر مالزی:
🔹از درگذشت جانسوز ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و چند تن دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران بسیار متأسفم.

🔹من در این دوران سخت به مردم ایران تسلیت می‌گویم. خداوند روحشان را قرین رحمت کند.

🔹من افتخار ملاقات با رئیس جمهور رئیسی را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نوامبر گذشته داشتم. او نمونه‌ای از تعهد عمیق به رفاه مردم و عزت ملت خود بود که نشان دهنده تمدنی غرورآفرین و غنی است که ریشه در اصول اسلام دارد.

🔹وقف او به عدالت و صلح و اعتلای امت واقعاً الهام بخش بود. ما متعهد شدیم که روابط مالزی و ایران را تقویت کنیم و با هم برای بهبود مردم خود و جهان اسلام کار کنیم. عهد ما محقق خواهد شد.

سریلانکا از شهادت رئیسی و هیئت همراه اندوهگین است

رئیس جمهور سریلانکا:
سریلانکا از درگذشت غم انگیز ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ارشد ایران، عمیقاً شوکه و اندوهگین است.

عمیق ترین همدردی و تسلیت خود را به خانواده‌های داغدار، دولت و ملت ایران ابراز می‌کنم. فکر و دعای ما با خانواده رئیس جمهور و هیئت همراه است.

تسلیت وزیر خارجه ترکیه

هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با همتای پاکستانی خود با اشاره به سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور کشورمان ضمن تسلیت به مردم ایران، برای کسانی که در این حادثه به شهادت رسیدند طلب رحمت و مغفرت کرد.

پیام تسلیت رئیس جمهور ازبکستان در پی شهادت رئیسی و همراهان ایشان

شوکت میرضایف، رئیس جمهور ازبکستان:

حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر عالى دینى جمهوری اسلامی ایران

إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ

خبر شهادت جناب آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و مقامات بلندپایه همراه ایشان در نتیجه فاجعه اتفاق افتاده قلبهای ما را به لرزه درآورد.

رئیس جمهور ابراهیم رئیسی فرزند فدائی واقعی میهنش و دولتمرد و سیاستمدار مورد احترام بی حد ملت خود بود که تلاشهای بی نظیری را در راه پیشرفت ایران و رفاه مردم کشور و افزایش اعتبار کشورش در عرصه بین المللی انجام میداد.

یاد روشن برادر عزیز ما که سهم بزرگی در توسعه همکاری گسترده و روابط متقابلاً سودمند و درازمدت میان ازبکستان و ایران ادا کرده است در خاطره ما بطور دائم حفظ خواهد شد.

در این لحظه های غم انگیز و سخت، خدمت حضرت عالی و ملت دوست ایران صمیمانه تسلیت عرض میکنیم و از خداوند متعال خوستاریم که جان باختگان را رحمت کند و به خانواده ها و همه نزدیکان آنها صبر جمیل عطا نماید.

پیام تسلیت وزیر خارجه جمهوری آذربایجان

خبر درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، امام جمعه تبریز، محمد آل هاشم و سایر همراهان به شدت متأثر شدیم.

سانحه سقوط هلیکوپتر را به خانواده‌ها و بستگان قربانیان تسلیت می‌گوییم.

لاوروف درگذشت رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران را تسلیت گفت

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پیام خود گفت: ما همواره از این شخصیت‌های برجسته سیاسی به عنوان میهن پرستان واقعی جمهوری اسلامی یاد خواهیم کرد که قاطعانه از منافع کشور خود دفاع کردند و جان خود را در راه خدمت فداکارانه به میهن نثار کردند.

پیام تسلیت نخست وزیر تایلند در پی شهادت رئیس جمهور و همراهان ایشان

سرتا تاویسین، نخست وزیر تایلند در حساب رسمی خود در شبکه ایکس نوشت: با اندوه فراوان از درگذشت غم انگیز دکتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه مطلع شدم.

وی با خانواده شهدا و مردم ایران در این دوران سخت ابراز همدردی کرد.

رئیس شورای اروپا شهادت رئیسی و هیئت همراه را تسلیت گفت

چارلز میشل رئیس شورای اروپا: اتحادیه اروپا درگذشت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در سانحه بالگرد را تسلیت می‌گوید.

افغانستان یک صدا با ایران ابراز همدردی و اعلام همبستگی کرد

مقامات هیئت حاکمه افغانستان و شخصیت‌های مختلف در داخل و خارج از این کشور در واکنش گسترده‌ای به مناسبت شهادت آیت الله رئیسی و هیئت همراه ایشان با مردم، دولت و رهبر انقلاب اسلامی ابراز همدردی و همبستگی کردند.

پیام تسلیت رئیس جمهور آذربایجان

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در پیامی به مقام معظم رهبری، شهادت رئیس جمهور کشورمان را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: «حضرت آیت الله خامنه‌ای، از خبر جان باختن دلخراش سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و سایر همراهان در سانحه بالگرد، تلفات سنگین برای مردم دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران بشدت متاثر شدیم.

مردم ایران در شخص رئیس جمهور سید ابراهیم رئیسی، دولتمردی برجسته را از دست دادند که تمام عمر با فداکاری و وفاداری به کشورش خدمت کرد. یاد و خاطره گرامی او همیشه در قلب ما زنده خواهد بود.

در این روز غم انگیز، از درگاه خداوند متعال برای ملت دوست و برادر ایران صبر و بردباری مسئلت می نمایم، در غم و اندوه آنان شریک هستیم، تسلیت خود را شخصا و از طرف مردم آذربایجان به شما، خانواده و بستگان آن مرحوم و تمامی بازماندگان تسلیت عرض می نمایم.

خداوند رحمت کند».

پرچم سفارت روسیه به حالت نیمه افراشته در می‌آید

سفارت فدراسیون روسیه با اندوه فراوان از درگذشت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه و تعدادی دیگر از شخصیت‌های مهم دولتی در اثر سقوط بالگرد مطلع شده است.

در پی اعلام این سانحه بسیار تلاش کردیم تا به دوستان ایرانی خود کمک کنیم و با تصمیم رئیس جمهور روسیه، نیروهای امدادی وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه فورا به ایران اعزام شدند.

ما صمیمانه تسلیت خود را به خانواده‌ها و بستگان درگذشتگان و به کل مردم و دولت ایران ابراز می‌نماییم. در این لحظات سخت و مصیبت بار، صبر و شکیبایی برای ملت ایران آرزومندیم.

به نشانه همبستگی با دوستان ایرانی، پرچم سفارت روسیه به حالت نیمه افراشته در می‌آید.

پیام تسلیت وزیر خارجه نیوزلند

وینستون پترس، وزیر امور خارجه نیوزلند:
فکر ما با مردم ایران است. تسلیت به خانواده رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و هیئت همراه.

همدردی رئیس جمهور مالدیو با ملت ایران

محمد مویزو، رئیس جمهور مالدیو:
با اندوه فراوان از درگذشت نابهنگام دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در سانحه غم انگیز هلیکوپتر، از خداوند متعال برای رئیس جمهور، عبداللهیان، وزیر امور خارجه و سایر جان باختگان این حادثه تاسف بار رحمت و جنت فردوس را مسئلت دارم.

دعای ما همراه خانواده های داغدار و ملت ایران در این ایام اندوهگین است.

پیام تسلیت پاشینیان به مناسبت شهادت رئیس جمهور

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در پیامی شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و کارکنان همراهش در اثر سقوط بالگرد را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تسلیت گفت.

مادورو شهادت آیت‌الله رئیسی را تسلیت گفت

رئیس‌جمهور ونزوئلا با اشاره اینکه از اخبار سخت در مورد فقدان ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران شوکه شدم، اعلام کرد من از خداحافظی با یک فرد نمونه بسیار متأسفم، یک رهبر فوق‌العاده جهان همان‌طور که برادر ما ابراهیم است و همیشه خواهد بود، یک انسان عالی، مدافع حاکمیت مردمش و دوست بی‌قید و شرط کشور ما.

نخست وزیر هند: در کنار ایران هستیم

نارندرا با تاکید بر اینکه از درگذشت غم انگیز دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران بسیار اندوهگین و متأثر شدیم، اعلام کرد سهم او در تقویت روابط دوجانبه هند و ایران همیشه در یادها خواهد ماند. از صمیم قلب به خانواده ایشان و مردم ایران تسلیت می گویم. هند در این دوران غم و اندوه در کنار ایران ایستاده است.

پاکستان عزای عمومی اعلام کرد

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در صفحه ایکس خود شهادت رئیس جمهور ایران را تسلیت گفت و اعلام کرد پاکستان به نشانه احترام به رئیس جمهور و همراهانش و در همبستگی با ایران برادر، یک روز عزای عمومی اعلام خواهد کرد پرچم آن (ایران) نیمه برافراشته خواهد بود.

بلاروس: دوست واقعی بلاروس درگذشت

وزارت امور خارجه بلاروس به مناسبت شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران ابراز همدردی با مردم ایران، اعلام کرد که این یک ضایعه جبران ناپذیر تنها برای جامعه ایران نیست و دوست واقعی بلاروس درگذشت.

در حال تکمیل…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :