به گزارش کلهرنیوز  از ایرنا ، رئیس بنیاد مستضعفان کشور در آئین بهره برداری از این طرح گفت: برای احداث و تکمیل سد مخزنی شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس قصرشیرین با میانگین ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی تاکنون ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته است.
محمد سعیدی کیا ، اظهارداشت: تاکنون برای تکمیل طرح های در دست اقدام در شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس قصرشیرین یکهزار و ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت گرفته که نیمی از این میزان در قالب تسهیلات و بقیه از محل سرمایه بنیاد مستضعفان است.
وی گفت: بنیاد مستضعفان در قبال تعهدات خود مسئول است و بی شک از تمام ظرفیت ها و امکانات موجود برای دستیابی به اهداف مورد نظر در بخش های مختلف استفاده می شود.
استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به وجود ۲ مرز رسمی و بین المللی خسروی و پرویزخان قصرشیرین گفت: این شهرستان در بخش کشاورزی از ظرفیت های فراوانی برخوردار است که باید به شکل مطلوب احصا و احیا شود.
هوشنگ بازوند گفت: احداث و تکمیل باغ چهار هزار هکتاری مجتمع کشت و صنعت بیستون پارس وابسته به بنیاد مستضعفان برای کاشت انواع درختان میوه های گرمسیری مانند خرما ، انگور و مرکبات با هدف تولید محصولات گرمسیری در قصرشیرین در دست اقدام است.
وی افزود: اقدام های عملیاتی این طرح از سال ۹۰ با یک هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری آغاز شد که ۸۰۰ میلیارد ریال آن برای اجرای پروژه سد با گنجایش ۲۵ میلیون متر مکعب آب به منظور آبیاری این مجموعه اختصاص و هزینه شده است.
فرماندار قصرشیرین نیز گفت: هم اکنون در این شهرستان ، هفت هزار هکتار اراضی ملی برای واگذاری به سرمایه گذاران موجود است که با توجه به اجرای طرح سامانه گرمسیری و وجود منابع آبی از جمله سدهای زاگرس ، تنگه حمام و شرفشاه ، استفاده از این اراضی می تواند برای ایجاد اشتغال و تولید انواع محصولات باغی ، زراعی و گلخانه ای توجیه اقتصادی خوبی داشته باشد.
مرادعلی تاتار ادامه داد: واگذاری اراضی ملی به سرمایه گذاران برای ایجاد باغ مدرن ۹۹ ساله است که این خود عامل بزرگی برای جذب و تشویق سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و باغی در قصرشیرین محسوب می شود.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس نیز در سخنانی گفت: مجموعه باغ چهار هزار هکتاری قصرشیرین با سطح خالص سه هزار هکتار باغ از سوی این شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان برای کاشت انواع درختان میوه های گرمسیری مانند خرما ، انگور و مرکبات با هدف تولید محصولات گرمسیری در این شهرستان در دست اقدام است.
غلامحسین صفایی بیان کرد: در مجموع در مرحله های نخست و دوم این مجتمع ، یک هزار و ۵۰۰ هکتار باغ در نظر گرفته شده است که تاکنون یک هزار و ۲۱۵ هکتار آن شامل ۱۹۰ هکتار انگور ، ۳۲۵ هکتار خرما ، ۲۰۰ هکتار مرکبات در سه سال گذشته کشت شده و ۲۵۰ هکتار از مرحله دوم نیز در دست احداث است.
وی افزود: با بهره برداری از سد مخزنی ۲۵ میلیون متر مکعبی ، آب مورد نیاز یکهزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این مجتمع شامل مرکبات ، خرما ، تاکستان و محصولات جالیزی تامین می شود که در افزایش بهره وری بسیار موثر است.
وی ادامه داد: هم اکنون ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن به صورت مستقیم در شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس قصرشیرین مجتمع مشغول به کار هستند که با تکمیل طرح های در دست اقدام ، شمار بیشتری از افراد جویای کار به کارگیری می شوند.
وی بر لزوم اتخاذ راهکار درست و اصولی برای کاهش تعرفه و معافیت حق آب شرکت کشت و صنعت پیوند بیستون پارس قصرشرین تاکید کرد و خواستار اهتمام بیشتر مسئولان در این بخش شد.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت و در اختیار داشتن ۲ مرز رسمی و فعال پرویزخان و خسروی ، دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق است که کانونی برای انجام مراودات تجاری و اقتصادی بین ۲ کشور است.

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :