به گزارش کلهرنیوز ، استان کرمانشاه که تا قبل از ۱۶ مرداد ماه از وجود دو مرز رسمی بهره‌مند بود از این تاریخ و بعد از مصوبه هیئت دولت اکنون دارای پنج مرز رسمی خسروی، پرویزخان، سومار، شیخ‌صله و شوشمی است.

سومار یکی از سه مرزی بود که در ۱۶ مرداد ماه و بعد از سال‌ها انتظار و پیگیری به عنوان مرز رسمی معرفی و مقرر شد برای بهره‌مندی از این فرصت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در مرز مستقر شوند و زیرساخت لازم فراهم شود اما هنوز کام مردم از شرینی این خبر شیرین نشده بود که از روز گذشته فعالیت تجاری در مرز سومار از سوی عراق متوقف شد.

بنابر اخبار رسیده دستور توقف فعالیت تجاری در مرز سومار از سوی نخست وزیر عراق بوده و روز گذشته به منظور رفع این مشکل هیئتی به ریاست استاندار دیالی عراق وارد استان کرمانشاه شد که نتیجه نهایی به هفته آینده موکول شده است.

بسته بودن مرز سومار خسارت‌های متعددی به استان‌های کرمانشاه و دیالی تحمیل می‌کند

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه با اشاره به دیدار روز گذشته با استاندار دیالی عراق اظهار داشت: در این نشست موضوع مرز رسمی سومار و چگونگی مبادلات کالاها مطرح شد و هر دو طرف درباره ضرورت بازگشایی مرز سومار نظر مشترک داشتیم.

وی با بیان اینکه بازگشایی این مرز در اقتصاد دو استان تأثیر بسزایی دارد عنوان کرد: درباره موضوع کالاهای ممنوعه مقرر شد یک کار کارشناسی انجام و تفاهم‌نامه‌ای تنظیم شود.

استاندار کرمانشاه افزود: استاندار دیالی باید مجوز لازم برای این تفاهم‌نامه را از نخست‌وزیر عراق دریافت کند و هفته آینده این تفاهم‌نامه به امضا برسد که بعد از این انعقاد مرز بازگشایی شود.

بازوند بیان کرد: با توجه به نزدیکی اربعین مرز سومار باید بار چند مرز رسمی از جمله مهران، شلمچه و خسروی را متحمل شود.

وی با بیان اینکه با تمام توان به دنبال تکمیل و تجهیز زیرساخت‌های بازارچه مرزی سومار هستیم عنوان کرد: در سال گذشته حدود ۶۰ هزار کامیون با یک میلیون تن کالا از مرز سومار مبادله شده است.

استاندار کرمانشاه گفت: بسته شدن این مرز خسارت‌های اقتصادی متعددی برای دو استان کرمانشاه و دیالی خواهد داشت و باید رویکرد هر دو استان به سمت افزایش مبادلات اقتصادی باشد.

بسته شدن یک طرفه مرز سومار ناشی از درگیری‌های داخلی عراق است

کوروش محمودیان فرماندار گیلانغرب در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه بازارچه سومار از روز گذشته تعطیل شده است اظهار داشت: روز گذشته استاندار دیالی عراق به همراه هیئتی برای مذاکره با استاندار کرمانشاه وارد سومار شد.

وی عنوان کرد: در این نشست مقرر شد مطالبات دو طرف ایران و عراق به نخست وزیر عراق انتقال داده شود و به طور مجدد هفته آینده نشستی در خسروی یا عراق برای دستیابی به نتیجه مطلوب برگزار شود.

محمودیان درباره دلیل بسته شدن مرز سومار از طرف عراق گفت: مردم منطقه در عراق مطالبات متعددی از جمله زیرساخت‌ها و کالاهای ممنوعه صادراتی دارند که مسئولان آن‌ها به صورت جدی پیگیر هستند که مرز بازگشایی شود.

فرماندار گیلانغرب افزود: برخی از کالاها از جمله لبنیات برای عراق ممنوعیت صادراتی دارد و هرچند رعایت می‌شود اما متأسفانه مسئول گمرکات عراق نسبت به این موضوع با خصومت رفتار می‌کند.

وی بیان کرد: بنابراین بسته شدن مرز ناشی از درگیری‌های داخلی و فعل و انفعالات اقتصادی بین گروه‌های مختلف است و تاکنون نتیجه‌ای از مذاکرات به دست نیامده است.

محمودیان در واکنش به این موضوع که طرف عراقی کارمندهای مرز سومار را به مرزهای دیگر انتقال داده است گفت: درباره بازگشایی مرز نمی‌توان پیش‌بینی کرد و تمام تلاش به کار گرفته می‌شود و امید داریم که نتیجه‌بخش باشد.

با توجه به اینکه استان کرمانشاه سال‌ها در انتظار رسمی شدن مرز سومار بوده و در ایام اربعین و بازگشایی مرز خسروی حجم بسیاری از کالاهای تجاری از طریق سومار مبادله می‌شود انتظار می‌رود مسئولان استانی و کشوری تمام تلاش خود را برای بازگشایی این مرز و فراهم زیرساخت‌ها و بهره‌مندی از رسمی شدن آن به کار گیرند.

تسنیم

این خبر را به اشتراک بگذارید :