به گزارش کلهرنیوز ، عبدالرضا مصری اظهار داشت: عدم وجود الگوی کشت در پایان هر سال زراعی برای کشور مشکل ایجاد می‌کند که سال‌های گذشته برای سیب‌زمینی و پیاز بود و امسال برای محصول گوجه است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: کشاورزان به سمت کشت محصولی که سال قبل قیمت بالاتری داشته می‌روند و براساس این شیوه تولید این محصول زیاد و قیمت فروش به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که قیمت فروش حتی هزینه‌های کاشت را هم جبران نمی‌کند.

مصری با بیان اینکه این رویه هر سال برای یک محصول تولید کشاورزان ایجاد می‌شود بیان کرد: امسال کشاورزان به سمت کاشت گوجه به علت قیمت بالای آن در سال گذشته تمایل داشتند که تولید دو برابری این محصول قیمت آن را بسیار پایین آورده است.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به اینکه گوجه جزو محصولات خرید تضمینی توسط دولت نیست خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از ورشکستگی کشاورزان دولت از یک هفته گذشته خرید تضمینی گوجه فرنگی را از کشاورزان کرمانشاهی آغاز کرده است.

مصری با تأکید بر فراهم آوردن سازوکار مناسبی برای الگوی کشت افزود: به علت کشت فراوان هندوانه اکنون کشاورزان هندوانه کار در وضعیتی قرار دارند که حتی برداشت این محصول برای آنها صرفه اقتصادی ندارد.

مصری با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه  یک کارخانه گوجه را در ابتدای فصل کیلویی ۸۰۰ تومان گوجه خریداری کرد افزود: زمانی که تولید در کشور افزایش یافت و قیمت‌ها در کشور به شدت پایین آمد قیمت خرید گوجه تا ۵۰۰ تومان در هر کیلو رسید.

وی با بیان اینکه این قیمت برای کشاورزان صرفه اقتصادی نداشت و گوجه‌ها از مزارع برداشت نمی‌شد گفت: با وجود پیگیری‌ها و کمک وزیر جهاد کشاورزی و تعاون روستایی و سایر مسئولان اما نتیجه نهایی کسب نشده تا اینکه در مجلس و در نشست با مدیر تعاون روستایی و مدیرعامل کارخانه توافق به خرید گوجه در هر کیلو ۱۰۰۰ تومان انجام شد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون گوجه کشاورزانی که با کارخانه قرارداد دارند کیلویی ۱۰۰۰ تومان خریداری می‌شود و این امر به نفع کشاورزان است زیرا قیمت بازار اکنون کیلویی ۵۰۰ تا ۵۵۰ تومان است و روزانه تا چهار تن گوجه توسط کارخانه خریداری می‌شود.

وی با بیان اینکه اما همچنان صف تحویل گوجه کشاورزان بسیار طویل است گفت: امسال بیش از ۵۰۰ هزار تن گوجه تولید شده است و این صف تحویل گوجه به کارخانه بسیار طولانی شده است.

مصری با اشاره به اینکه اکنون خرید محدود نشده و افزایش هم دارد افزود: طی قراردادی که بین تعاون روستایی برای خرید تضمینی گوجه کشاورزان کرمانشاهی با این کارخانه منعقد شده است در این ۶ تا هفت روز قریب ۲۰ هزار تن گوجه خریداری شده است و با تمام ظرفیت ۲۴ ساعته و بدون وقفه در حال خرید گوجه هستند.

وی با بیان اینکه از استان‌های دیگر گوجه می‌آورند و تحویل کارخانه می‌دهند که این موضوع باعث طولانی شدن صف شده است گفت: قرار نیست کارخانه از سایر کشاورزان استان‌های دیگر گوجه تحویل بگیرد اما اکنون برخی از کشاورزان گوجه‌کار استان‌های دیگر که کد و قرارداد با کارخانه دارند به نام خود گوجه‌های شهرهای دیگر را تحویل کارخانه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه اگر این امر صورت نگیرد چه بسا کشاورزان استان کرمانشاه زودتر گوجه خود را تحویل کارخانه بدهد و نوبت به استان‌های دیگر برسد گفت: اما اکنون ازدحام باعث شده تا در کیفیت افت ایجاد شود یعنی وقتی ۱۰ تن گوجه را در یک کامیون به مدت ۷۲ ساعت در صف تحویل قرار می‌دهیم و به تبع گوجه هم بی‌کیفیت می‌شود.

 

تسنیم

 

 

 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :