به گزارش کلهرنیوز، جلیل بالایی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: همه به اصل قانون مداری پایبند هستیم جا دارد از همین جا از هیئت نظارت که آن‌ها هم باورشان به قانون مداری و عمل به قانون است قدردانی کنم. امید است تا پایان شمارش آرا و اعلام نتایج انتخابات این روند ادامه پیدا کند.

وی افزود: علی رغم اعلام هیئت نظارت در انتخابات شورای کشور که ما آمادگی برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در تمام شهر‌های مراکز استان‌ها کشور را داریم، اما فعلا با برگزاری تمام الکترونیک انتخابات ۸ کلانشهر از جمله “شهر کرمانشاه” موافقت شده است، مفهوم این است که در فرآیند‌های انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌ها انتخابات الکترونیکی است، اما در تمام الکترونیک، مرحله اخذ رأی، شمارش و تجمیع نیز در انتخابات شورای شهر کرمانشاه، الکترونیکی خواهد بود، با این تعریف که افراد زمانی که به شعبه اخذ رأی مراجعه می‌کنند در ابتدا با ارائه کارت یا کد ملی از سیستم سامانه، احراز هویت می‌شوند.

مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: احراز هویت، ثابت می‌کند که فرد واجد شرایط اخذ رأی است و اینکه آیا این فرد در جای دیگری رأی داده است، لذا مانع از رأی تکراری می‌شود و اینکه اگر شناسنامه مربوط به فرد متوفی باشد مانع از رای دادن او می‌شود این احراز هویت در انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌ها در ورودی شعب اخذ رأی اتفاق می‌افتد، اما در مرحله بعدی که ثبت نام فرد است، در شهر کرمانشاه برگه تعرفه رأی نخواهیم داشت بلکه دستگاه‌های الکترونیک اخذ رأی وجود دارد که به تعداد جمعیت موجود در هر شعبه بستگی دارد.

این مسئول ادامه داد: چهار دستگاه در محل شعبه قرار می‌گیرد، فرد رأی دهنده در پشت دستگاه می‌نشیند و مشخصات کاندیدای مورد نظر خود را وارد می‌کند، زمانیکه در آنجا اطلاعات را وارد کرد رأی به صورت الکترونیک در سبد کاندیدای مورد نظر قرار می‌گیرد و در پایان فرصت قانونی اخذ رای هم سبد او به صورت الکترونیک تجمیع می‌شود، سپس به صورت الکترونیک در فرمانداری تجمیع و نتیجه انتخابات اعلام می‌شود.

وی گفت: در ۳۳ شهر باقیمانده روند پایانی که اخذ رأی، شمارش، تجمیع و اعلام نتایج است به صورت دستی انجام می‌شود، همچنین باید اضافه کنم تعداد آرا تا زمانیکه هیئت اجرایی و نظارت پایان شمارش آرا را اعلام می کند، قابل مشاهده نیست.

وی در پایان اعلام کرد: صلاحیت‌های نامزد‌های شورای شهر به صورت محرمانه به داوطلب اعلام می‌شود.

منبع: تابناک

این خبر را به اشتراک بگذارید :