مدیرعامل خانه کتاب از اختصاص ٢ میلیاردی یارانه به کتابفروشی های سراسر کشور در طرح عیدانه کتاب خبر داد.

به گزارش کلهرنیوز  به نقل از  روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور ضمن اعلام این خبر افزود: طرح های عیدانه کتاب که به صورت فصلی است از زمان تصدی دکتر صالحی به عنوان معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حمایت از کتابفروشی ها آغاز شد و امسال هشتمین دوره آن برگزار شده است.

وی تصریح کرد: یکی از دغدغه ها این بود که برخی کتابفروشی ها رو به تعطیلی بودند و با این طرح قصد داشتیم که تعطیلی ها رو به کاهش برود. همچنین قانون برنامه ششم توسعه ما را موظف کرده بود که یارانه های حوزه های کتاب به سمت مصرف کننده واقعی سوق یابد.

حسینی پور ادامه داد: دانشجویان، طلاب و … از جمله مصرف کننده های واقعی حوزه کتاب هستند که قسمتی از یارانه های کتاب در قالب های مختلف به آن ها پرداخت می شود . با طرح عیدانه کتاب بخش دیگری از یارانه های کتاب با هدف حمایت و تقویت به کتابفروشی های سراسر کشور تزریق شد.

وی با اشاره به شعار این دوره از طرح عیدانه کتاب با عنوان «کتاب عیدی دهیم» افزود: در این دوره نسبت به دوره های گذشته تغییراتی صورت گرفت که از آن جمله می توان به تمرکز همه امور در خانه کتاب اشاره کرد که برای اولین بار این اقدام صورت گرفته است.

مدیرعامل خانه کتاب ادامه داد: بعد از پردازش اطلاعات، کتابفروشی های داوطلب شروع به ثبت نام کردند و هم اکنون ٧٩٣ کتابفروشی در سراسر کشور عضو این طرح هستند.

وی در عین حال تصریح کرد: تهران بالاترین سهم کتابفروشی های عضو در این طرح را دارد و بعد از آن به ترتیب استان های اصفهان، خراسان رضوی و قم بیشترین سهم از تعداد کتابفروشی های عضو را به خود اختصاص داده اند.

حسینی پور استان های کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان و ایلام ( با توجه به تعداد کم کتابفروشی ها در استان) را از جمله کمترین استان ها از نظر تعداد عضویت در این طرح برشمرد.

مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به سیاست های طرح عیدانه کتاب گفت: یکی از سیاست هایی که قرار است در طرح عیدانه کتاب دنبال شود حمایت از کتاب های تالیفی است که در دوره های آینده به آن پرداخته خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: سیاست کلی معاونت امور فرهنگی و خانه کتاب تقویت و حمایت از کتابفروشی ها به ویژه در استان های کمتر توسعه یافته ومحروم است و مدیران کل ادارت فرهنگ و ارشاد استان ها باید در این زمینه حمایت های لازم را داشته باشند.

طرح عیدانه کتاب تا ۱۲ فروردین ادامه دارد

حسینی پور افزود: امسال برای اولین بار این طرح را در استان ها از تاریخ ٢٢ اسفند و با این هدف که کتابفروشی ها فرصت سفارش کتاب های مورد نیاز خود را داشته باشند، آغاز کردیم و از ٢٥ اسفند هم در تهران آغاز شد و تا ١٢ فروردین امسال همزمان با روز جمهوری اسلامی ایران در سراسر کتابفروشی های کشور ادامه دارد.

وی در ادامه گفت: در طرح عیدانه کتاب ٢ میلیارد تومان یارانه برای کتابفروشی های سراسر کشور اختصاص یافته است. هر ایرانی در سراسر کشور می تواند با مراجعه به کتابفروشی های عضو این طرح تا سقف ١٠٠ هزار تومان کتاب شامل طرح را خریداری و تا ٢٠ درصد تخفیف بگیرد.

مدیرعامل خانه کتاب تاکید کرد: کتابفروشی ها باید با حفظ مسئولیت پذیری در نظر داشته باشند که فقط کتاب های شامل طرح را بر اساس این طرح به فروش برسانند، در غیر این صورت در پرداخت یارانه های آن ها تجدید نظر خواهد شد.

وی با اشاره به استقبال مردم از این طرح و فروش کتاب گفت: تاکنون تعداد ٢٨٣ هزار و ٧٠٢ جلد کتاب در این دوره از برگزاری طرح در سراسر کشور به فروش رسیده است.

حسینی پورافزود: این دوره از طرح عیدانه کتاب تاکنون مبلغ ٦ میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان کتاب در کل کشور فروش داشته است که پر فروش ترین استان ها بر اساس آخرین آمار به دست آمده خراسان رضوی (٤٢ هزار جلد)، تهران (٣٩ هزار جلد)، اصفهان (٣٥ هزار جلد، گیلان (١٨ هزار جلد)، فارس (١٦ هزار جلد)، قم، خوزستان و مازندران (١٥ هزار جلد)، آذربایجان شرقی (١٣ هزار جلد) و همدان (٨ هزار جلد) را به خود اختصاص داده اند.

مدیرعامل خانه کتاب در پایان همگان را به خرید کتاب های مورد نیاز خود بر اساس این طرح دعوت کرد

این خبر را به اشتراک بگذارید :